Yumuşak Yol Verici ve Motor Koruma

Genel olarak, elektrik motorları sanayi alanında kullanılan elektrik enerjisinin %70 ‘inin oluşturmaktadır. Buna bağlı olarak da elektrik motorlarının çok doğru bir şekilde korunması, plansız olacak olan duruşların engellenmesi genel anlamda yayılan bir verimlilik artışı sağlamaktadır. Motor korumasında son derece kesin çizgiler ile çekilmiş olan kurallar yoksa da göz önünde bulundurulması gereken birçok temel unsurlar bulunmaktadır. Genel olarak, bir motorun normal çalıştırma aşamasında motora binen gerilimi azaltmak için yumuşak yol verici kullanılmaktadır.

 Yumuşak Yol Verici Nedir?

 Yumuşak yol verici genel olarak motora binen gerilimi azaltmaktadır. Aynı zamanda motorun farklı şekilde bir başlatma sistemi kullanmasını mümkün kılan ek bir cihaz olmaktadır. Yumuşak yol verici, genel olarak, motora artan voltajları kademeli bir şekilde uygulamaya başlamaktadır. Bu da potansiyel olarak motora ve de makineye zarar verebilecek şekilde ani ve de şiddetli bir güç patlaması yerine gücün çok düzgün bir biçimde hızlanmasını sağlamaktadır.

İlginizi Çekebilir: Ethernet Switch Seçimi

Birçok değişik başlatma işlemi, motora aynı anda elektrik akımı hücumu içermekte ve yumuşak başlatma sağlamaktadır. Düzgün ve sabit şekilde doğrusal bir güç eğimi sunmaktadır. Bu da motorun devrelerinde olan genel aşınmayı ve de yıpranmayı azaltmakta ve hızlı kırılma olasılığını da daha düşük seviyede sağlıklı bir genel makine ile sonuçlanmaktadır.

 Motor Korumada Yumuşak Yol Vericiler

 Yumuşak yol verici, motor devrelerinde bulunan voltaj oranını kontrol etmekte ve buna göre sistemli bir şekilde çalışmaktadır. Bunu da motordaki torku sınırlayarak yapmaktadır. Bazı yumuşak yol verici modeller de katı hal aygıtları olarak kullanabilmektedir. Bu cihazlar da motordan geçmesine olanak tanınan elektrik akımı miktarını kontrol etmenin başka bir yöntemi olmaktadır.

Bu anlamda kontrollü başlatıcının çok daha hassas kontrol oranlarına izin vermek için akımı 3 ayrı ve farklı süreçte kontrol etmesi sağlanmaktadır. Genel olarak günümüzde motor korumada sık yapılan hatalar çok fazla olmaktadır. Bu anlamda hem seçenek hem de kullanım olarak yanlış yapılan tüm işlemler olumsuz olarak size geri dönmektedir.

İlginizi Çekebilir: Endüstriyel Görüntü İşleme

 Motor Korumada Yapılan Hatalar

Düşük gerilim koruma değerlerinin hatalı seçilmesi bu konuda en sık yapılan hatalar arasında yer almaktadır. Eğer, düşük gerilim koruması çok yüksek bir şekilde ayarlanırsa, motorun bağlantısı kesebilir. Termal aşırı yük ayarlaması, çok düşük ayarlandığı zaman da, normal çalışan motor bağlantısı tamamen kesilebilir. Bu durumda gereksiz duruşa ve de motorun istenilen seviyede korunmadığına işaret eder.

Manyetik koruma seti sabitlenmişse, açma eğrisi yardımı ile ani akım değerlerinin sistemli bir biçimde çalışmasına izin verilmesi gerektiğidir. Motorda düşük gerilimde bir yol vericiler, soft starter ya da değişken frekanslı bir sürücü var ise, ani akımın çok daha düşük olduğundan emin olmakta fayda vardır. Elektrik motorlarının doğru bir şekilde korunması, ve hatalı duruşların engellenmesi tam anlamı ile verimlilik artışı ve güvenli çalışma ortamı sağlamaktadır.