Yeni Bir Otomasyon Sistemi Mümkün mü?

Son 100 yılda teknoloji, işimizin çoğumuzun yapmak istemediği sıkıcı kısımlarını yavaş yavaş ortadan kaldırarak daha verimli hale getirdi. Bu teknik gelişmeler, tasarımcıların işlerinin daha önemli (ve daha eğlenceli) kısımlarına odaklanabilmeleri için katma değeri olmayan görevlerin çoğunu azaltarak endüstriyel kontrol sistemlerini bile etkiledi. Mühendislik verimliliğine odaklanan Schneider Electric EcoStruxure Automation Expert endüstriyel otomasyon sistemlerini tasarlamak ve uygulamak için gereken süreyi önemli ölçüde azaltır.

İlginizi Çekebilir: Yenilikçi Hız Kontrol Cihazları

Endüstriyel otomasyon için verimlilik

Mühendislik süreçlerinde verimlilik iki şeye bağlıdır: programlama ve devreye alma. Çoğu otomasyon sistemi, saatlerce tekrarlanan, zaman alan kodlamayı içerir. Çoğu mühendisin bunu işlerinin en eğlenceli kısımlarından biri olarak görmediğini hepimiz tahmin edebiliriz. Dahası insanın olduğu tüm aşamalar hatalara eğilimlidir. Hatalar genellikle yalnızca sahada devreye alma sırasında keşfedilir, ayrıca zaman alıcı ve maliyetli bir çalışmadır. Mühendisler, hata giderme ve devreye alma tamamlanana  kadar yeni projelere geçemezler. Müşteriler, her şey çalışana kadar üretime başlayamaz.  EcoStruxure Automation Expert, katma değeri olmayan bu işlerin çoğunu ortadan kaldırır ve %100 mühendislik verimliliğine doğru ilerlemeye yardımcı olur.

EcoStruxure Automation Expert, IEC 61499 standardını temel alır, bu nedenle mühendisler, otomasyon sistemlerini programlamak yerine, bunları bir sürükle ve bırak yaklaşımı kullanarak, kütüphanelerden ciddi derece de faydalanabilir. Tasarımcılar için tek yapması gereken tüm farklı parçaları bir araya getirmektir. Kuşkusuz, bir otomasyon sistemi için de bu durum gereklidir. Ancak mesele şu ki, bir şablondan bir sistem tasarlamak çok daha verimlidir ve sonuçta hem üreticiler hem de tüketiciler için daha uygun fiyatlı ve erişilebilir sonuçlar ortaya çıkar.

EcoStruxure Automation Expert içine yerleştirilmiş simülasyon teknolojisi sayesinde, tasarımın tamamı daha bir müşteriye ulaşmadan önce sanal olarak doğrulanıp test edilebilir. Bu da hataları ve devreye alma süresini daha da azaltır. Bu hem mühendis hem de müşteri için iyidir. Mühendislik firmaları için bu durum daha fazla proje üstlenmelerine ve karlılığı artırmalarına yardımcı olabilir. Son kullanıcılar içinse, pazar zorluklarına yanıt vermek için değişiklik yapılması gerektiğinde daha fazla çeviklik sağlarken, pazara sunuş süresini kısaltmaya yardımcı olabilir.

İlginizi Çekebilir: Dijital Fabrikalar

Yeni nesil otomasyon, mühendislik çalışmalarına olan ihtiyacı tamamen ortadan kaldırmayacak. Yapacağı şey, sıkıcı kısımların çoğunu ortadan kaldırarak eğlenceli kısımların çoğunu bırakmak. Böylece mühendisler inovasyona devam edebilir ve dünyanın en büyük zorluklarından bazılarını çözmeye yardımcı olabilir.

Neden EcoStruxure Automation Expert?

  • EcoStruxure Automation Expert, yazılım odaklı bir yaklaşım benimseyerek mühendisliği yeniden değerlendirmenize yardımcı olacaktır.
  • Düşük değerli mühendislik görevlerini otomatikleştirir, böylece mühendisler yenilikler yapmak ve yüksek değer katmaya odaklanabilir.
  • Sahip olduklarınızdan en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve kolay yükseltme ve güncelleme yapabilmeniz için otomasyon nesnelerini etkin bir şekilde paketlemenizi ve tekrar kullanmanızı mümkün kılar.
  • Süreç değişikliklerine hız ve esneklik kazandırır – böylece süreçleri hızla tasarlayabilir ve tekrar konfigüre edebilirsiniz.
  • BT ve OT sistemleri arasındaki bölünmeyi kapatarak, yalnızca on yıl önce hayal edebileceğimiz operasyonel etkinliği oluşturabilirsiniz.
  • Satıcıdan bağımsız olarak mobil kullanılabilirlik ve birlikte çalışabilirlik için IEC 61499 standardına uygundur.