Türkiye’de İmalatın Büyümesi: OEM ve Son Kullanıcı Başarısının Önündeki Engellerin Kaldırılması

Son 25 yılda, Botek Otomasyon Genel Müdürü olarak, Türkiye’de birçok endüstriyel otomasyon gelişme sürecini ve trendini gözlemledim. Ülkemiz, Avrupa ile Asya arasında köprü görevi gören önemli bir üretim ve dağıtım merkezi haline geldi. Türkiye, daha düşük işçilik maliyetlerini ve esnek üretim yeteneklerini değerlendirerek küresel değer zincirinde kendine yer buluyor. Sonuç olarak, Uluslararası Ticaret İdaresi’ne göre, Türkiye’deki imalatın GSYİH içindeki payı son on yılda %18,83’e yükseldi. Türkiye, bunu 2023 yılı sonuna kadar %21’e çıkarmayı hedefliyor. Ancak tedarik zinciri sorunları, pazara sunma sürelerinde gecikmeler ve yetersiz yazılım sistemleri, bu imalat büyümesini tehlikeye sokmaktadır.

Botek, Türkiye merkezli bir Schneider Electric (Alliance Master Industrial Automation Distributor) Ana Endüstriyel Otomasyon Distribütörüdür. Makine üreticileri ve imalat yapan müşterilerimize ürün ve çözümler sağlama konusunu önceliklendirdik. İş birliği yaptığımız makine imalatçıları ve son kullanıcılar, büyümelerini teşvik etmek ve küresel ekonomide rekabet etmek için robot teknolojileri, ambalajlama, metal işleme ve tekstil endüstrisi uzmanlarımız ve mühendislerimize başvuruyorlar. Uzmanlarımız, onlara modernize edilmiş endüstriyel otomasyon ekipmanlarını ve operasyonlarını inşa etmek ve sunmak için gereken çözümleri ve ürünleri belirlemede yardımcı oluyor.

Büyüyen iş zorlukları yenilikçi yaklaşımlar gerektiriyor

Biz hem makine üreticileri hem de tedariklerini yaptıkları Türk imalatçıları ile iş birliği yapıyoruz. Birlikte potansiyel iş büyümelerini kısıtlayan engellerin üstesinden geliyoruz. Örneğin, Türkiye pazarında büyük bir paya sahip mermer ve granit işleme makineleri üreticisi Esmaş Makina, 1997 yılında bizimle iş birliğine başladı. Botek teknik eğitimleri, Esmaş Makina mühendislerinin makine geliştirme süresini hızlandırmasına yardımcı oluyor. Teknik sorularına zamanında yanıt vermemizden dolayı oldukça memnunlar.

Diğer bir müşterimiz olan Eurasia Robotik, servo motorlar, sürücüler, terminal blokları ve röleler gibi tedarik ettiğimiz ürünler ile kendi robot teknolojileri için bizden destek alıyor. Tüm ekipman ihtiyaçları için tek bir distribütörle çalışmanın avantajını yaşıyorlar. Ayrıca, çevrimiçi teknik desteklerimizin, projelerini hızla ilerletmelerinde çok yardımcı olduğunu belirtmektedirler.

İmalat büyümesini desteklediğimiz süreçler;

  • Tedarik zinciri kısıtlamaları

Pandemi ve jeopolitik sorunlar gibi küresel olaylar nedeni ile yerel makine üreticileri, temel teknoloji parçalarının ve bileşenlerinin temin edilememesi veya sevkiyatının gecikmesiyle üretimi azaltmak zorunda kaldı. Onlara gerekli parçaları temin etmelerinde yardımcı olarak, son kullanıcı müşterilerinin gözünde rekabet avantajı elde etmelerini sağlıyoruz. Schneider Electric gibi yerelde malzeme stoklayan küresel firmalarla iş ortaklıkları yapıyoruz, Schneider Electric ayrıca etkili malzeme yönetimi ve teslimat yeteneklerine sahiptir. Bu, makine üreticisi ortaklarımızın pazara sunma hedeflerine ulaşmalarına yardımcı oluyor. Birlikte, OEM’lerin projenin her aşamasında imalat müşterilerini desteklemelerini sağlıyoruz.

Bunlara ek olarak, son teknoloji e-ticaret platformu geliştirdik. Hem OEM’lerin hem de son kullanıcıların kritik ekipmanları hızlı bir şekilde seçmelerine, satın almalarına ve teslimatlarını takip etmelerine olanak sağlıyoruz.

  • Pazara sunma süreleri

Rekabetçi kalmak için, global müşterilere sahip birçok Türk OEM’in, akıllı makinelerini daha hızlı üretmek için gereken dijitalleşme ve veri analizi araçlarını benimsiyor. Örneğin, Avrupa’da bir son kullanıcısının işini almak için rekabet eden OEM müşterilerimizden birini ele alalım. Bu makine imalatçısı, son kullanıcının iş gereksinimlerini değerlendirdiğinde, gereksinimlere uygun bir çözüm oluşturmak için firmanın hızlı bir şekilde doğru ürünleri seçmesine yardımcı olarak destek oluyoruz. Botek olarak ayrıca proje uygulamasını hızlandırmak için programlama ve devreye alma desteği de sağlamaktayız. Çözümlerimizde genellikle Schneider Electric ürünlerini önerdiğimizden dolayı, küresel son kullanıcı, PLC ve kontrol otomasyon bileşenlerinin kalitesini ve güvenilirliğini bilir. Ayrıca, Schneider Electric düzenli eğitimler sağlayarak, bize en son teknoloji güncellemeleri konusunda destek oluyor.

  • Farklı ve uyumsuz yazılım sistemleri

Aynı zamanda, OEM’ler ve son kullanıcılar için mevcut otomasyon yazılım tekliflerinin çeşitliliğini, yazılımın makine ve iş avantajlarını ve çeşitli yazılım bileşenlerinin nasıl bir arada çalıştığını anlamalarına yardımcı oluyoruz. OEM’leri makinelerinde yazılım etkileşimlerini denetleyerek ve yazılımı iş hedefleriyle uyumlu hale getirerek destekliyoruz. Ayrıca, yerinde ziyaretler düzenleyerek ve programlama araçları kullanarak, makine işlemlerini basitleştiriyor ve verimliliği artırarak imalat büyümesini daha fazla destekliyoruz.

Bir (Alliance Master Industrial Automation Distributor) Ana Endüstriyel Otomasyon Distribütörü olmanın değeri:

Schneider Electric Ana Endüstriyel Distribütörü olarak aday gösterilmekten gurur duyuyoruz. Bu seviyede bir sertifikaya ulaşmak, endüstriyel otomasyon çözüm bilgimizin, deneyimimizin ve yeteneklerimizin doğrulandığını gösterir. Bu adaylıkla tanınan özellikler, OEM’lerin ve müşterilerinin gelecekte başarılı olmalarını sağlamak için bizi güçlü bir konuma ulaştırıyor.

Daha fazla bilgi için

Makine üreticilerinin ve imalatçıların, gelişen iş gereksinimlerini karşılamak için otomasyon çözümlerinden nasıl yararlanabilecekleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için Botek web sitemizi veya Schneider Electric’in makine kontrol çözümleri sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Botek Otomasyon

1997 yılında kurulan Botek Otomasyon, iş ortakları için düzenli olarak kaliteli çözümler üreterek endüstriyel elektrik ve otomasyon alanında lider bir konum kazanmıştır.

Botek, yurtiçi satış, dış ticaret, lojistik ve teknik ekibi ile Türkiye genelinde 10 bölgede şube ve ofislerinde profesyonel hizmetler sunar.

Ürünlerinin müşterilere en hızlı şekilde ulaştırılmasını sağlamak için, Botek, müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamak için güçlü ve iyi yapılandırılmış bir stok ve çözüm yönetimi sunar. Botek, dostane hizmet ve çözüm odaklı bir yaklaşımla gurur duyar ve dinamik kadrosunu en önemli varlıklarından biri olarak görür.

Schneider Electric Endüstriyel Otomasyon Distribütörü

Schneider Electric Endüstriyel Otomasyon Distribütörlüğü Programı, şirketlerin müşterilerinin dijital dönüşümünü daha iyi desteklemek için yeni yetenekler geliştirmelerine ve iş dayanıklılığını güçlendirmek için ortaklık içinde çalışmalarına olanak sağlıyor.