Solid State Rölelerin Avantajları

Röleler, düşük güç sinyallerine sahip yüksek güçlü elektrikli cihazları kontrol eden basit anahtarlama cihazlarıdır. İşlevsel olarak elektromekanik röleler ve solid state (katı hal röleleri) benzer şekilde davranır. Aradaki fark, solid state rölelerin devredeki kontakları açma veya kapama görevini gerçekleştirmek için hareketli parçalara ihtiyaç duymamasıdır. Solid state röleler silikon kontrollü redresörler (SCR’ler), alternatif akım için triyotlar (TRIAC’lar) ve anahtarlama transistör çıkışları gibi yarı iletkenlerin elektriksel ve optik özelliklerini kullanarak izolasyon ve anahtarlama işlemlerini gerçekleştirirler.

Solid State Rölelerin Getirdiği Avantajlar

Uzun kullanım ömrü

Solid state (Katı hal röleleri) içerisinde hareketli parça bulunmadığından herhangi bir kontak arızası, mekanik zorlanma veya korozyona maruz kalmazlar. Solid state röleler, performansta herhangi bir bozulma olmadan milyonlarca döngü boyunca çalışabilir ve kullanım ömrünün elektromekanik rölenin çok daha üstündedir. Bu nedenle katı hal röleleri, tekrarlayan uygulamalar için harika bir çözümdür.

Schneider Electric Solid State Röle Katalog

Hızlı anahtarlama

Hareketli parçaların olmaması nedeniyle katı hal röleleri çok hızlı yanıt süresine sahiptir. Bu, bir yüke giden gücün çok hızlı ve hassas bir şekilde uygulanabileceği ve kaldırılabileceği anlamına gelir.  Özellikle hızlı açma-kapama geçişi gerektiren uygulamalar için bu özellik kritiktir.

Şok ve titreşime dayanıklı

Hareketli parçalar olmadığı için solid state röleler şok ve titreşimlere karşı iyi bir çözümdür. Özellikle  SSD katı hal röleleri, demiryolu uygulamalarında sıklıkla tercih edilir.

 

 

Solid state röleler hakkında hızlı teklif almak için hemen formu doldurun!

Hata: İletişim formu bulunamadı.