Sis Bilişim 5G’ye Rakip Olur mu?

Endüstriyel proseslerde giderek artan veri büyüklüğü yeni teknolojileri de ortaya çıkarıyor. Bunlardan biri olan sis bilişim hızla endüstriyel ortamlar için gerekli hale geliyor ve bilgi işlem, depolama ve veri analitiğini; içeriğin oluşturulduğu veya tüketildiği yere yaklaştırıyor. Sis bilişim sayesinde, bulut gecikmesini ortadan kaldıran işletmeler gerçek zamanlı işleme ve karar verme konusunda bir adım öne çıkıyor. Hal böyle olunca bir soru da ister istemez gündeme geliyor? Endüstriyel ortamların hala 5G’ye ihtiyacı var mı? Cevap kocaman bir evet. 5G kablosuz bağlantı ve sis bilişimi bir araya getirmek, otomasyon ile sanal ve artırılmış gerçeklik teknolojileri aracılığıyla endüstriyel ortamlarda önemli ilerlemeleri destekleyen güçlü bir kombinasyon oluşturmada, hala rakipsiz bir teknoloji.

Son on yılda, işletmeler dağıtılmış iş gücünden daha iyi, daha hızlı işbirliği ve üretkenlik talep ettikçe bulut bilişim, sağlıklı BT altyapılarını korumanın ayrılmaz bir parçası oldu. Giderek daha güvenli ve ölçeklenebilir olan bulut, evrensel olarak düşük ağ hızları için dikkate değer bir geçici çözüm olmuştur. Bulut uygulamaları sayesinde büyük dosyaların cihazlar arasında kolayca aktarılmasına ve paylaşılmasına olanak tanırken; aynı zamanda bir siber güvenlik saldırısı veya doğal afet durumunda bu verileri korumak için yedekleme ve kurtarma hizmetleri sağlanmış oldu.

5G ile Sis Bilişim Birlikte Çalışabilir mi?

5G dünyasında, sis bilişim ve IoT, otonom arabalara, akıllı şehirlere, sağlık hizmetlerine ve daha iyi veri analitiğine olanak tanıyacak ve bunun yanında üretim uygulamalarını dönüştüren Sanayi Devrimi’nin dördüncü yinelemesi olan Endüstri 4.0’ın ikiz motorlarıdır. Hali hazırda kullanımda olan 20 milyar IoT cihazı ve kritik işlemler için düşük gecikme süresi gerektiren diğer geleceğe yönelik teknolojiler ile ağ tıkanıklığı neredeyse kaçınılmazdır. 5G ve sis bilişim, bu sistemlerin işlenmesini ve depolanmasını yerelleştirerek bu teknolojilerin her birini daha verimli kullanmamız için çözümler sunuyor.

Endüstriyel şirketlerin önemli bir kısmı 5G’yi önemli bir dijital dönüşüm sağlayıcısı olarak görüyor. Bunun nedeni, 5G’nin bağlantı kalitesini artırması, gecikmeyi en aza indirmesi, bant genişliğini artırması ve 4G’den beş kat daha hızlı bağlantı sunmasıdır. Ayrıca, ağ bölümlendirme (network slicing) yoluyla güvenliği ve verimliliği güçlendirerek kuruluşların kritik görev, gerçek zamanlı faaliyetlerde kullanılanlar gibi belirli verilere öncelik vermesini sağlar.

Bu nedenle 5G, gerçek zamanlı kablosuz bağlantılara ihtiyaç duyan otomasyon sistemleri için mükemmel bir tamamlayıcı sağlar. 5G ve sis bilişimin ortak yaşamı, Endüstri 4.0‘ın benimsenmesini de önemli ölçüde artırabilir. İnternetin bir meraktan biraz daha fazlası olduğu zamanları hatırlıyor musunuz? Artık hayatımızın hemen her alanını etkiliyor. Zamanla, 5G bağlantısı da endüstriyel otomasyonda bu seviyelere gelebilir.

Sonuç olarak, 5G ve  sis bilişim ortaklığı, endüstrinin otomatikleştirilebilecek her şeyi otomatikleştirmesini sağlayacaktır. Sonuç olarak, bu ortaklık endüstriyel ortamları dönüştürecek ve tıpkı internetin yaptığı gibi hayatımıza köklü değişiklikler getirecek bir inovasyon patlamasının başlangıcı olabilir.