Makine İmalatçıları İçin IIoT ile Dijitalleşme

Makine üreticileri, IIoT ve yeni dijital teknolojiler sayesinde üretimlerini ve satış sonrası servislerini operasyonel destek ve bakım faaliyetlerine dahil ederek rekabet avantajını artırabilirler. Dijitalleşmeden faydalanmak isteyen OEM’ler öncelikle müşterilerle bağlantı kurmanın daha iyi yollarını bulması gerekiyor. Makinelerin uzaktan izlenmesini, sorun gidermesini ve tamir edilmesini sağlayan yaklaşımları benimseyen OEM bakım modelleri, tepkiselden öngörüye doğru evrilmektedir. Bakım süreci verimliliği artırmanın yanı sıra, bu yazılım odaklı yetenekler, OEM’lerin satış sonrası hizmet teklifleri aracılığıyla yeni gelir akışları oluşturmasına da yardımcı olur.

İşlerini büyütmek isteyen OEM’ler için son beş yılda çok şey değişti. Makinelerin IIoT’ye ve buluta bağlanması artık büyük, pahalı bir teknoloji sorunu değil. Yerleşik internet bağlantısıyla hızla büyüyen bir IIoT pazarı, entegrasyonu basitleştirir ve satış sonrası bakım maliyetini düşürür. Örneğin  yüksek maliyetli uzmanların teknik sorunları çözmek için artık sahada olmalı gerekmiyor ve bu OEMler için oldukça önemli.

Dijital bakım hizmetlerini piyasaya sürerken OEM’ler, makine düzeyinde dijital verileri (internet üzerinden uzaktan erişilebilen) toplamak, oluşturmak ve müşteriye sunmak için EcoStruxure araçlarından yararlanabilir. Peki ama nasıl 3 temel senaryo üzerinden ilerleyelim.

Artan operasyon verimliliği

Filo yönetimi yeteneklerine sahip dijital bir hizmet olan Schneider Electric’in EcoStruxure Machine Advisor gibi ürünler, artık sahadaki makinelerin izlenmesini, ve onarılmasını mümkün kılarken, destek maliyetlerini yüzde 20 ila 50 oranında düşürüyor. Yeni bir makine teslim edildiğinde ve kurulu temelin filosuna eklendiğinde, örneğin EcoStruxure Machine Advisor / Track aracı, otomasyon mimarisi, aygıt yazılımı / yazılım sürümleri ve güncellemeleri içeren kapsamlı bir teknik profili doldurmak için kullanılabilir.

Uzaktan hizmet verimliliğinin geliştirilmesi

Dijital araçlar, müdahale gerektiren eylemler için gereken zamanı % 50’ye kadar azaltabilir. Artık servis personeli, kurulu makine tabanlarını dünyanın her yerinden izleyebilir ve her makinenin durumunu gerçek zamanlı olarak izleyebilir. EcoStruxure Augmented Operator Advisor gibi araçlar, basit bir el tabletinden ilgili alan bilgilerine ve artırılmış gerçeklik görselleştirmesine gerçek zamanlı erişim sağlar.

Yeni hizmet modeli

Yeni dijital araçlar, OEM’lerin yalnızca makine üretip teslim etmekten, gelir elde etmenin ötesine geçmesine olanak tanır. Dijitalleşme ve bulut bilişim birçok yeni hizmetin oluşturulmasına izin verdiğinden, OEM karlılığını artırmak için çeşitli gelir kaynakları mevcuttur.  EcoStruxure Secure Connect Advisor gibi bir araç, çevrimiçi sorun giderme, aygıt yazılımı güncellemeleri ve tanılama analizi gibi OEM hizmetlerini genişletmek için makinelere uzaktan erişme yeteneği sağlar.