Makine Arayüzünüz İçin Doğru Buton/Sinyal Lambası Nasıl Seçilir?

Üretim dünyasında yer almayan herkes için bir makinenin önünde olmak endişe verici olabilir. Farklı HMI ekranları, her renkten butonlar barındırır. Tüm renkler ve görüntülenme şekilleri homojendir ve her şeyden önce göstergeler ve kontrol elemanları için kodlama ilkelerini tanımlayan IEC 60073 standardına bağlıdır. Gerçekten de, bir ürünün rengi ve aynı zamanda zaman içindeki durum değişikliği (yanıp sönme, flaş vb.), dikkat çekmek için en etkili görsel araçlardır. Bu nedenle, bu renk kodları veya diğer görsel semboller tutarlı bir anlam göz önünde bulundurularak kullanılmalıdır: günümüzde, düğmelerdeki renkler çoğunlukla eylem önceliğini belirtmek için kullanılırken, yanıp sönme genellikle kullanıcının dikkatini çekmek için vardır.

Netlik sağlamak amacıyla, IEC 60073 standardı yalnızca aşağıdaki renklerle ilgilenmektedir:

Acil durum aktüatörleri:

ACİL DURDURMA / KAPATMA aktüatörleri KIRMIZI renk ile tanımlanmalıdır. Renk mevcut değilse istisnalara izin verilir, bu durumda aktüatör işlevini güvenilir bir şekilde tanımlamak için başka araçlar kullanılmalıdır.

Aynı aktüatör hem acil durum çalışması hem de normal STOP / OFF çalışması için kullanılıyorsa, renk KIRMIZI olmalıdır. Renk mevcut değilse istisnalara izin verilir.

STOP / OFF aktüatörleri:

STOP / OFF aktüatörleri ile ilgili olarak, BEYAZ, GRİ ve SİYAH referans renkleridir ve ana tercih SİYAH’tır.

KIRMIZI’ya izin verilir. Ancak YEŞİL tamamen yasaktır.

BAŞLAT / AÇ aktüatörleri:

Anahtarlama cihazlarının kapanmasına ve ekipmanın başlamasına neden olan START / ON aktüatörleri için BEYAZ, GRİ ve SİYAH tercih edilen renklerdir. Ancak çoğunlukla BEYAZ tercih edilir.

YEŞİL renge de izin verilir ancak KIRMIZI kullanılmamalıdır.

START / ON ve STOP / OFF aktüatörlerini ayırt etmek için BEYAZ ve SİYAH kullanıldığında, STAR / ON aktüatörleri için BEYAZ renk ve STOP / OFF aktüatörleri için SİYAH renk kullanılacaktır.

A START ve STOP veya ON ve OFF için hizmet veren aynı aktüatörler;

BEYAZ, GRİ ve SİYAH, birkaç kez çalıştırıldığında dönüşümlü olarak START / ON ve STOP / OFF olarak hareket eden aktüatörler için tercih edilen renklerdir.

SARI ve YEŞİL renkler kullanılmamalıdır. KIRMIZI renk yalnızca aynı aktüatörün, bir buton dışında, hem ACİL DURDURMA / KAPATMA hem de normal çalışma için kullanıldığı durumlarda kullanılmalıdır.

BEYAZ, GRİ ve SİYAH, çalıştırıldığında harekete neden olan ve bırakıldığında hareketi durduran aktüatörler için tercih edilen renklerdir. YEŞİL renge de izin verilir ancak KIRMIZI kullanılmayacaktır.

RESET aktüatörleri:

RESET aktüatörleri (örneğin koruma röleleriyle birlikte kullanılan), aynı zamanda STOP / OFF aktüatörleri olarak da görev yapan RESET aktüatörleri hariç, MAVİ, BEYAZ, GRİ veya SİYAH olmalıdır. Bu tür STOP / OFF aktüatörlerinin rengi BEYAZ, GRİ veya SİYAH olmalıdır.

Gösterge ışıkları ile ilgili olarak, aydınlatma da bir dizi kod tarafından yönetilir. 3 tip pilot ışık vardır:

Tip A: Aktüatörler ister açık ister kapalı olsunlar aynı renge sahiptirler.

Tip B: Bu aktüatörler, ışıksız renklerinden farklı olan ışıklı bir renge sahiptir. Her iki rengin de bir anlamı vardır.

Tip C: Bu tip aktüatörler, örneğin farklı koşulları göstermelerine izin veren birkaç olası aydınlatmaya sahiptir. Yanmadığı zaman rengin bir anlamı yoktur.

Gösterge ışıkları için renk kodu diğer ışıksız düğmelerle aynıdır. Uygun bir rengin atanmasında zorluk yaşanması durumunda nötr BEYAZ kullanılmalıdır.

Dikkat! ACİL DURDURMA / KAPATMA uygulamalarında kullanılan KIRMIZI renk aktüatörün kendisine atanmalıdır, aydınlatmasına değil.

A ve B tipi aktüatörler için aşağıdaki ana çalışma modları ayırt edilebilir:

Operatöre aydınlatılan aktüatörü çalıştırabileceğini veya çalıştırması gerektiğini belirtmek için bir aktüatör aydınlatılır. Komutun alınması veya yürütülmesi (aktüatörün çalıştırılmasıyla verilmiştir), ışığın kapatılması veya örneğin renk kodunun değiştirilmesiyle onaylanır.

Sıra: İlk aktüatör yanar, ardından operatör aktüatörü çalıştırır. Bu modda BEYAZ, SARI, YEŞİL veya MAVİ renkler kullanılmalıdır.

Örneğin bir alarm durumunda operatörün dikkatini çekmek için yanıp sönen bir ışık kullanılabilir. Bu şekilde kullanıldığında, aktüatörün çalışması yanıp sönen ışığı sabit bir ışığa dönüştürebilir. Sabit ışık, alarmın nedeni ayrı bir işlemle ortadan kaldırılıncaya kadar yanık kalır.

Yanmayan bir aktüatör çalıştırıldığında, komutun (aktüatörün çalıştırılmasıyla verilen) alındığını veya uygulandığını onaylamak için yanar. Aksine bir komut gelene kadar yanık kalır.

Sıra: Önce aktüatörü etkinleştirin, ardından aktüatör yanar.

Bu modda BEYAZ, SARI, YEŞİL veya MAVİ renkler kullanılacaktır.

Işıklı aktüatörler, “adım onayı” sağlamak için yanıp sönen bir ışıkla birlikte kullanılabilir. Aydınlatılmamış aktüatör çalıştırıldığında, bir başlatma işleminin veya dizinin veya bir geçiş süresinin başlatıldığını doğrulamak için ışık yanıp sönmeye başlayacaktır. Bu işlem tamamlandığında, ışık otomatik olarak sabit bir ışığa dönüşecek veya normal çalışma koşullarının sağlandığını teyit etmek için kapalı kalacaktır.

C Tipi aktüatörler her iki modda da kullanılabilir. Karışıklığı önlemek için her uygulama dikkatle değerlendirilmelidir.

NOT: 1 ve 2 modlarının aynı ekranda karıştırılması karışıklığa neden olabilir ve aktüatör tipi veya diğer kodlama araçları ile açıkça ayırt edilmedikçe bunlardan kaçınılmalıdır.