M12 Konnektörler ve Kullanım Alanları

M12 konnektörü, esas olarak aktüatörler, sensörler, endüstriyel ethernet ve Fieldbus için fabrika otomasyon uygulamalarında kullanılan 12 mm kilitleme dişine sahip dairesel bir konnektördür. M12 konnektörler, yıkama ve aşındırıcı ortamlar için tasarlanmıştır. 3, 4, 5, 8 ve 12 pinli olarak mevcutturlar. Kullanıcılar, belirli uygulamalar için doğru pin sayısını seçmelidir. Sensörler ve güç uygulamaları 3 ve 4 pin gerektirir; PROFINET ve ethernet 4 ve 8 pin sayımı gerektirir; Fieldbus, CAN bus ve DeviceNet tipik olarak 4 ve 5 pin sayıları kullanır; ve sinyal gereksinimleri için 12 pin kullanılır.

M12 konnektör geniş kullanıma sahip endüstriyel parçalardan biridir. Gövdesi 12 milimetre olan m12 konnektörleri,

-Endüstriyel alanlar

-Haberleşme

-Sensörler

-Fieldbus

-Aktuatör

Gibi birçok yerde kullanabilmeniz mümkündür. Yoğun kullanımı gerçekleşen konnektörün IP65, IP67, IP68 ve IP69K koruma düzeyi bulunur. Koruma düzeyine sahip olmasından dolayı da doğal olarak yağlanma, su ve toza karşı da bozulmayarak dayanıklı yönünü ön plana çıkarmasına neden olur. Son derece dayanıklı bir ürün olmasından dolayı kullanışlıdır.

 M12 Konnektörlerin Çeşitleri Nelerdir?

M12 konnektörlerin kullanılacak alana bağlı olarak farklı tip çeşitleri bulunmaktadır. Tercih edilen M12 konnektörlerin çeşitlerini sıralamaya kalktığımızda;

-M12 Panel tipi konnektörler

-M12 kablosuz konnektörler

-M12 kablolu konnektörler

-M12 ledli konnektörler

Bulunurken, her bir konnektör çeşidinin de uygulanacak alana göre kullanımı gerçekleşmektedir. Buna göre uygulama alanlarına bağlı olarak alternatif çeşitlerini gönül rahatlığıyla kullanmanız mümkün olacaktır.

M12 Konnektörlerin En Yaygın Kullanılan Kodları Nasıldır?

Çağımızda artık ihtiyaca dönüşerek kullanımlarına başvurmuş olduğumuz M12 konnektörlerin de, yapılarına göre kodlanması yapılmıştır. Her bir alternatifi bulunan konnektör çeşidinin hem pin dizilimleri hem de içyapıları bulunmaktadır. Bu dizilimler ise A, B, C ve D kodlu olmak üzere bir sıralama göstermektedir.

M12 Konnektörlerin iç dizilim ve yapılarına bağlı olarak en yaygın kullanılan kodlamalarını şu şekilde sıralamamız gerektiğinde;

-A kodlu Konnektörler: Ethernet ve sensörlerde

-B kodlu konnetörler: Profibus uygulamalarında

-C kodlu konnektörler: güç aktarım uygulamalarında

-D Kodlu konnektörler: 100 MBit Ethernetlerde kullanılıyor.

Ayrıca bu dizilimi X, S ve T kodlarda izlemektedir.