Kablosuz Haberleşmede Yükselen Trend | LoRa

LoRa, Chirp Spread Spectrum (CSS) teknolojisinden türetilen bir kablosuz modülasyon tekniğidir. Long ve Range kelimelerinin bir araya getirilmesi ile oluşturulmuş bir kelimedir.  Wİ- Fİ, GSM ve kablolu sayılan haberleşme araçlarına rakip sayılmaktadır. Ayrıca rakiplerine oranla avantajlı özellikler taşımaktadır. Uzakta yer alan veri aktarımları ve yüksek düzeydeki güç tüketimi önemli bir problem halini almıştır. Nedeni de İnternet of Things  (IoT) teknolojilerinin gelişmesidir. Bu bağlamda ortaya çıkan LoRa, rakibi olan teknolojilere göre uzun mesafede çift taraflı haberleşme sağlamaktadır.

İlginizi Çekebilir: RFID Nedir?

 LoRaWAN Ne Demektir?

LoRaWAN’ın açılımı Long Range Wide Area Network olmaktadır. Bölgesel veya küresel ölçekteki networklerde kablosuz biçimde çalışan ürünler için dizayn edilmiştir. Düşük düzeydeki güç tüketimiyle haberleşmeyi sağlamaktadır. LoRaWAN için uygun olan uygulamalar şu biçimde sıralanabilmektedir: Sensör ağları, güvenlik sistemleri, akıllı şehirler, akıllı ölçüm, endüstriyel kontrol ve otomasyon sistemleridir. Bu yeni modülasyon türünde uyarlanabilir veri hızı düzeni sağlanmıştır. Dolayısıyla GHz altı frekanslardaki geniş bir spektrumda mesajlaşma süresi ve haberleşme mevkisi arasında dengeleme yapmaktadır. Kent içinde 2-5 km ya da kent dışında 15 km’ye kadar haberleşme aralıkları elde edilebilmektedir.

 LoRa Teknolojisinin Kullanım Alanları

Yaşamsal alt yapı sistemlerinin dışında kalan uygulama alanları LoRa için uygulanabilirdir. Buralarda veri büyüklüğünün düşük veya orta düzeyde olması beklenmektedir. Söz konusu alanlara akıllı tarım uygulamaları örnek verilebilir. Bu alanlarda uygulamalar daha kolay takip edilebilmekte ve geliştirilebilmektedir. Lora teknolojisi sayesinde uzun müddet bakıma ihtiyaç duyulmaksızın geniş bölgelere sinyal aktarımı yapılabilmektedir. Örneğin tarım alanlarındaki toprak kirliliği, nem, sıcaklık ve güneş ışığı gibi faktörler önemlidir. Bunlar uzaktan kontrol edilebilir bir hale getirilecektir. Bunu sağlayan şey ise LoRa destekli sayaçlar olacaktır. Bunun haricindeki kullanım alanları şunlar sayılmaktadır: Su ve gaz sayacı uygulamaları, akıllı bina uygulamaları ve fabrika otomasyonu olmaktadır.

 LoRa’nın Temel Kısımları

LoRa, temel olarak dört kısımdan meydana getirilen haberleşme teknolojidir. Bu dört kısımdan ilki LoRa Node olmaktadır. Düğüm noktası anlamına gelen bu uç noktalarda şunlar kullanılmaktadır: LoRa modülü takılan sensörler, sayaçlar, kontrol cihazları sayılmaktadır. İkinci kısımda ağ geçidi özelliği taşıyan cihazlar bulunmaktadır. Bunlara LoRa Gateway denilmektedir. İlgili cihazlar şu görevi yerine getirmektedirler: Gelen verileri Ethernet, WİFİ veya hücresel haberleşme türünü kullanıp LoRaWAN sunucusuna aktarmaktır.

Üçüncü kısımda LoRaWAN sunucusu yer almaktadır. Bu sunucu ağ geçidinden geçen verileri çözümlemektedir. Çözümleme sonucunda uygulama sunucusunda kullanılabilecek protokole çevirmektedir. Böylece kullanıma hazır hale getirilmektedir. Dördüncü bölmede ise uygulama sunucuları bulunmaktadır. Bunlar düğüm noktasından gelmekte olan verileri kontrol ederek takip etmektedirler.