Işık Perdeleri ve Kullanım Alanları

Işık perdesi, yüksek riskli sayılan makineleri kullanmakla görevli personeli güvende tutmayı sağlayan bir sistemdir. Bu bakımdan ışık perdesi nedir sorusuna ışık perdelerinin bir araya gelmesiyle oluşan fotoelektrik cihazı olarak cevap vermek mümkündür.

Işık Perdesi Nedir?

Işık perdesi, ışık algılayıcısı fotosellerden meydana gelen bir cihazdır. Zıt şekilde konumlandırılan bu perdeler insan gözüyle görülemeyecek bir alan yaratırlar. Bu alana giren herhangi bir yabancı etki olduğu andaysa bu fiziksel değişimi algılarlar. Değişimle birlikte perdeler bir uyarı sinyali verirler. Dolayısıyla bu uyarı sayesinde iş ve işçi güvenliği sağlanmış olur.

Işık perdesi, tehlikeli makinelerin kullanımına ihtiyaç duyulan işlerde hayati bir öneme sahiptir. Buna göre personel çalışmaya devam ederken fotoelektrik alıcı ve verileri arasındaki kesinti cihazın doğrudan durdurulmasını sağlar. Buna bağlı olarak da can ve mal kayıplarının önüne geçmek mümkün olur.

Işık Perdesi Nasıl Çalışır?

Işık perdesi alıcı ve verici olmak üzere iki modülden oluşur. Bu iki modül arasına bir cisim ya da ışık düştüğünde sensör bariyeri devreye girer. Ardından yalnızca mili saniyeler içinde sisteme bilgi gönderilir. Burada aktif olan sensör bağlantısı elektriksel ve mekanik olmak üzere iki bölüme ayrılır. Elektriksel bağlantı renk kodlamasıyla, mekanik bağlantı ise aparat ve vidalarla sisteme bağlanabilir.

Işık perdesinin çalışma prensibini daha basit bir şekilde anlatmak mümkündür. Buna göre ışık perdesi sensörü bir şekilde kesintiye uğrarsa, söz konusu bölgedeki tüm elektrik işlemleri otomatik olarak durdurulur. Işık perdesine sahip olan cihazın tekrar çalışmaya başlaması içinse sensör kesintisine neden olan faktörün ortadan kaldırılması gerekir.

Işık Perdesinin Kullanım Alanları Nelerdir?

Işık perdesi, firmaların olası can ve mal kayıplarına karşı alabildiği avantajlı bir önlem mekanizmasıdır. Bu sebeple de akla gelebilecek her sektörde yaygın bir şekilde kullanılmaya devam etmektedir. Bu sisteme en fazla ihtiyaç duyulan alanların başındaysa risk faktörü barındıran çalışma sahaları gelmektedir. Kesme ve pres makineleri bu sistemin büyük oranda kullanıldığı örnekler olarak kabul edilirler. Burada alınan önlem sayesinde istem dışı gelişen insani müdahalelerin ve bunun olumsuz sonuçlarının önüne geçilir.

Işık perdesi, robot kullanılan ya da nakliye yapılan firmalar tarafından da talep gören bir mekanizmadır. Bu mekanizma sayesinde kolilerin yanlış, eksik ya da fazla dizilmesi önlenmektedir. Robotların da çalışma alanları sınırlandırılmaktadır. Kısacası, ışık perdesi hem can hem de mal güvenliği sağlayabilmek açısından oldukça önemli bir mekanizmadır. İş ve işçi sağlığı göz önüne alındığında bu mekanizmanın ne kadar değerli olduğu anlaşılabilmektedir.