IO-Link Nedir?

Bir master cihazına bağlanmak suretiyle cihaz ve sensörler aracılığı ile iki yönlü akış veriş sağlayan noktadan noktaya haberleşme protokolüne IO-Link denilmektedir. Veriler ağ ve taşıyıcı veri yolları üzerinden sensörler aracılığı ile iletilmektedir. Anlık işlem yapmak için uygun olduğu gibi uzun vadede de erişilebilir özelliğe sahiptir. Her IO- link sensörler için cihaz yeteneklerini tanımlayıcı bir cihaz açıklaması bulunmaktadır.

IO Link Avantajları Nelerdir?

Öncelikle kullanım açısından sade kablolama tekniği kullanılması sayesinde artırılmış veri kullanılırlığının yanı sıra uzaktan konfigürasyon yapılabilmektedir. Kolay cihaz değişimi de yine avantajları arasındadır. Maliyetleri azaltmasının yanında verimli ve gelişmiş makine kullanımı sağladığından zaman yönetiminde etkin rol oynar. Madde halinde bakacak olursak;

  • Kolay kurulum sayesinde sistemler arasında oluşan kablo fazlalığını azaltır. Bağlantı teknolojisi kolaylaşırken düzenleme süreci etkin bir şekilde tamamlanır.
  • Otomatik parametre ayarları sayesinde çalışma sırasında cihaz parametrelerine erişim kolaylığı sağlar
  • Veri toplama sırasında hata tanıma ve analiz etme özelliği sayesinde işlem kolaylığı sağlar
  • Genişletilmiş tanı özelliği ile de IO-Link sensörler sayesinde yirmi metreye kadar analog veri aktarımı gerçekleşir.
  • Sistemin maksimum düzeyde kullanımını sağladığından dolayı maksimum bilgi erişilirliği sağlar. Sorunlar ortaya çıkmadan işlem hataları belirlemede katkısı vardır.

IO-Link İle Uzaktan Konfigürasyon

Kontrol sistem yazılımı aracılığı ile kullanıcılar cihaz parametrelerini rahatlıkla okuyup değiştirebilmektedir. Bu sayede yapılandırma işlemlerinde zaman ve kaynak tasarrufu gerçekleşir. Ürün değişimi gerekliliği durumlarında operatör sensör parametrelerini dinamik olarak değiştirebildiğinden kontrol mekanizması hızla işlemektedir. Bu sayede kesinti süreleri kısalır ve makine uzun süre farklı çeşitlerde ürün üretebilir. Bu süreç ambalaj çeşitliliği içeren işlemlerde talep artışı ile birlikte ambalaj sektörü için oldukça faydalı bir uygulamadır.

IO-Link Sensörlerde Kolay Cihaz Değişimi Nedir?

Sensörün uzaktan ayarlanma imkanına sahip olmasının yanı sıra veri depolama özelliği anlamlarına da gelen bu işlem cihaz değişimlerinde parametrelerin otomatik atanmasına olanak sunar. Bu işlem genelde otomatik cihaz değiştirme ve adr olarak nitelendirilmektedir. Cihaz değişiminin minimum zamanda yapılması için, reel de var olan parametre değerlerini değiştirmek suretiyle sensöre aktararak işlemi tamamlarlar. Kullanım açısından oldukça optimum yarar anlamına gelen cihaz değişimi zaman yönetiminde etkilidir.

IO-Link Sensörler Aracılığı İle Kapsamlı Teşhis Nasıl Gerçekleşir?

Kapsamlı teşhis kullanıcıların hata ve cihaz durumlarını görmelerine olanak sunması anlamına gelmektedir. Sensörün yaptıklarını kullanıcıların anında görmesi makine verimliliğini artırır. Sensör arızalarının tespitini sağlarken makineyi kapatmadan evvel problemin teşhis edilmesini sağlar.