HMI Paneller ve Uygulama Alanları

İnsan Makine Arayüzü (HMI), yaygın olarak endüstriyel üretim ve otomasyon ortamında kullanılan bir kullanıcı arayüzüdür. HMI, operatörlerin bileşenlerin görsel temsillerini kullanarak makineleri kontrol etmesine olanak tanır. Ayrıca operatörlere mekanik performans ve ilerleme hakkında bilgi sağlayarak proses verimliliği optimize etmelerini sağlar.

İlginizi Çekebilir: Kontaktör Seçimi

Endüstri 4.0’da HMI Nasıl Kullanılıyor?

İnsan-makine arabirimi (HMI) ve yazılımları sürekli olarak gelişiyor ve şimdi BT ve operasyon teknolojisi (OT) yetenekleri sağlıyor. Bir zamanlar sadece makine ve proses görselleştirme ve kontrol rolüyle sınırlandırılan modern birleşik HMI sistemleri artık daha iyi kullanıcı arabirimleri, iş akışının yönetilmesi ve uzaktan cihaz yönetimi sunuyor.

HMI Kullanım Alanları

  • Üretim süresini ve trendleri takip edebilirsiniz.
  • Gerçekleştirilecek işlevleri etkinleştirebilir ve bu işlevler hakkında geri bildirim sağlayabilirsiniz.
  • Sistem girişlerini ve çıkışlarını izleyebilirsiniz.
  • Sistem sağlığını ve performansını izleyebilirsiniz.
  • HMIlar tipik olarak kontrol edilen sistem veya sistemlerin görsel bir sunumunu sunduğundan kullanımı çok daha kolaydır ve operatörler, ekipman ve üretim durumu hakkında sezgisel bir kavrayışa sahiptir.

Dayanıklılık ve Performans

Geçmişte, masaüstü bilgisayarlar, kolay bir arayüz ve klavye aracılığıyla kontrol sundukları için HMI sistemleri için yaygın olarak kullanılıyordu. Bununla birlikte, masaüstü bilgisayarlar, toz, yabancı madde ve geniş sıcaklık değişimlerinin yaygın çevresel faktörler olduğu endüstriyel ortamlarda gerekli olan dayanıklılık ve uzun ömürlülükten yoksundur.

En iyi HMI, zorlu bir ortama dayanabilir ve uzun kullanım ömrü sunar. HMI panel satın alırken hepsi bir arada panel PC seçebilir veya endüstriyel bir bilgisayar ile ayrı bir dokunmatik ekranı birleştirebilirsiniz. Alan dar olduğunda, hepsi bir arada panel PC genellikle iyi bir seçimdir.

İlginizi Çekebilir: Endüstriyel Router

Ekran boyutu

Dikkat edilmesi gereken bir diğer ayrıntı ekran boyutudur. Seçenekli olarak 3 veya 4 inç gibi küçük bir ekrana veya 15 veya 21 inç gibi daha büyük bir ekrana sahip bir panele mi ihtiyacım var? HMI paneller, tipik olarak 3 inçten 25 inç’e kadar her boyutta gelir.

Renkli mi, Tek Renkli mi?

Renkli mi yoksa tek renkli mi ihtiyacım var? Renkli HMI panelleri canlıdır ve durumun renklerle kolayca gösterilmesine izin verir, ancak monokrom üniteler daha az maliyetlidir ve hız geri bildirimi veya bir üretimde kalan süre gibi az miktarda veriyi göstermek için çok verimlidir.

Dokunmatik Ekran Seçenekleri 

Endüstriyel HMI’ların çoğalmasıyla birlikte, giderek daha gelişmiş dokunmatik ekran sistemlerine ve yazılımlarına ihtiyaç duyulmaktadır. HMI uygulamaları için iki ana dokunmatik ekran teknolojisi vardır.

Kapasitif Dokunmatik Ekranlar, günümüzün akıllı telefonlarının çoğuna benzer şekilde, girişi işlemek için insan vücudunun elektrik alanını kullanır. Kapasitif dokunmatik ekranlar, son derece hassas dokunma algılama veya sıkıştırmadan yakınlaştırma gibi çoklu dokunma yetenekleri gerektiren kurulumlar için sıklıkla kullanılır, bu nedenle kiosklar ve etkileşimli dijital paneller için sıklıkla kullanılırlar.

Resistive Dokunmatik Ekranlar, dokunmatik verileri iletmek için fiziksel baskıya dayanır. Resistive dokunmatik ekranlar eldiven takarken kullanılabildiğinden fabrika otomasyonu ve makina imalat süreçleri için mükemmel bir seçimdir.

Detayları Unutmayın!

HMI sistemi nereye monte edilecek? I/O gereksinimleriniz nelerdir? Güç kaynağınız nedir?

Schneider Electric’in HMI çözümleri, çok çeşitli cihazlara bağlantı sağlamak için çeşitli montaj seçenekleri ve eski I/O seçenekleri dahil olmak üzere güvenilirlik ve esneklik göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır. Darbeye, titreşime, neme, aşırı sıcaklıklara, havada uçuşan partiküllere dayanıklı ve hatta dalgalı giriş gücüyle başa çıkabilen çözümler sunar Gereksinimlerinizi anladıktan sonra, en iyi HMI çözümünü seçmenize yardımcı olmak için buradayız.

Teknik satış ekibimizle hemen iletişime geçin!

Error: Contact form not found.