Fabrikanızın Varlık Performansını Nasıl İyileştirebilirsiniz?

Pek çok endüstriyel tesisteki operasyonlar ve mühendislik ekipleri pandemi ile birlikte yeniden dizayn edildi. Pandemi ile birlikte azalan personel sayısı kişilerin daha fazla sorumluluk üstlenmesine neden oldu. Peki tesisinizin daha az kişi ile varlık performansını nasıl arttırırsınız, dijitalleşme buna nasıl katkıda bulunuyor, birlikte bakalım.

Varlık performansı için dışarıdan alacağınız hizmetler,  tesis ve bakım ekibini güçlendirmeye yardımcı olmak için gelişmiş bulut tabanlı araçları deneyimli danışmanlarla birleştirir. Bu hizmetler, sensörler, sayaçlar ve devre kesiciler gibi bağlı akıllı cihazlar dahil olmak üzere tesisin tamamen dijitalleştirilmiş elektrik dağıtım sisteminden gelen verilerden yararlanır. Birçok tesis ekibi, bu cihazlarla iletişim kuran, tesis genelindeki güç ve varlık koşullarını izlemelerine, güvenilirlik riskleri hakkında uyarılar almalarına ve temel nedenleri izole etmelerine yardımcı olan yazılımlara hali hazırda sahip olabilirler. Bununla birlikte, birçok şirket, bu içgörülere 7/24 yanıt verecek personel, zaman ve uzmanlığa sahip değildir.

Bir danışma ekibi güç ve varlık yönetimini bir hizmet olarak sunarak, bulut tabanlı hizmet merkezinde güvenli bir şekilde paylaşılan tüm önemli varlıklardan toplanan sürekli veri akışını izler ve yönetir. Bu modelden bekleyebileceğiniz faydalara bir bakalım.

Önemli tesis kararları, güvenilir ve planlı verilere dayanarak alınmalıdır. Veri bütünlüğünü sağlamak için, bir danışma ortağı, güç yönetimi sisteminizin iyi veri kalitesine sahip olduğunu doğrulamak için özel teknikler kullanabilir. Bu, ölçüm cihazlarının nasıl kablolandığına veya yapılandırıldığına ve iletişim bağlantılarının düzgün çalışıp çalışmadığına ilişkin herhangi bir hatanın tespit edilmesini içerecektir. Danışmanlar ayrıca, veri toplama ve depolamadan sorumlu olan yerinde güç yönetimi sistemi sunucunuzun güvenilir bir şekilde çalıştığından emin olacaktır.

Daha fazla güce duyarlı yükler dahil olmak üzere elektrik dağıtım sistemleri daha karmaşık hale geldi. Danışmanlar, güvenilirlik ve verimlilikle ilgili gizli riskleri ortaya çıkarmak için tüm güç altyapınız genelinde gücü, enerjiyi, güç kalitesini ve varlık koşullarını uzaktan izleyen 7/24 bir danışma merkezi olarak görev görür.

Örneğin, danışmanlar, devre kesicilerin rahatsız edici şekilde açılmasına neden olabilecek harmonik risklerini belirleyebilir. Parametre eğilimleri ayrıca riskleri de gösterebilir. Örneğin, büyük bir sanayi bölgemizdeki bir transformatör, uzun süreler boyunca 130 °C kadar bobinlerinde bir sıcaklık artışı yaşıyordu. Danışmanlık hizmetleri, bir soğutma sisteminin olası arızasını tespit etti ve trafonun hesaplanmış sağlığı ve güvenilirliğine göre ne zaman değiştirileceğini önerdi. Erken tanımlama, kestirimci bakımın yaklaşımını mümkün kılarak, daha reaktif veya önleyici yöntemlere göre zamandan ve paradan tasarruf sağladı.

Tesis Güvenliği ve Sağlığı

Danışmanlık hizmetleriyle birleştirilen en yeni sensör ve akıllı cihaz teknolojileri, artık kritik varlıklarınızın ve operasyonlarınızın güvenli bir şekilde çalışmasını sağlamanıza yardımcı olacak daha geniş bir analitik yetenek kapsamı sunuyor. Örneğin, devre kesicinin yaşlanma analizi, elektrik ve mekanik aşınma dahil devre kesici performansının her yönünü ve ayrıca titreşim, toz, ısı, nem ve aşındırıcı gazlar için sensör verileri dahil çevresel faktörleri dikkate alır. Bu girdileri kullanan gelişmiş algoritmalar, kestirimci bakımı mümkün kılar, bakımı gerektiği yerde ve zamanda odaklayarak gereksiz işlerden ve maliyetli kapatmalardan kaçınır.

Enerji Verimliliği ve Maliyet Optimizasyonu

Uzman bir hizmet ortağı, enerji israfını ve verimsizliği azaltma fırsatlarını ortaya çıkarmanıza yardımcı olabilir. Örneğin, güç talebi takip edilecektir. Elektrik faturanızdaki en yüksek talep cezaları önemli olabilir ve ceza hükümleri nedeniyle bir yıla kadar sürdürülebilir. Bu durumda, süreçleri yoğun olmayan saatlere yeniden programlamak veya büyük motor çalıştırmalarını sıralamak için önerilerde bulunulabilir.

Uzman bir hizmet ortağı da tesisinizin güç faktörünü izleyecek ve karşılaşabileceğiniz güç faktörü cezalarının maliyet etkisini belirlemek için enerji faturanızı analiz edecektir. Güç faktörü zamanla azalırsa, temel nedeni belirleyecek ve azaltma uygulamak için bir ROI analizi sağlayacaktır, yani kompanzasyon sisteminizi yeniden değerlendirecektir. Dünya’nın en büyük cam üreticilerinden biri, bakımı iyi yapılmamış bir kapasitör bankasında  bir arıza yaşadı. Arıza bir süre fark edilmedi ve firma reaktif güç cezası ödemek zorunda kaldı.

Bu olaydan sonra yazılım, sayaçlar ve kapasitör bankları dahil olmak üzere eksiksiz bir EcoStruxure Power çözümü kuruldu. Çözümün ayrılmaz bir parçası, tesisin kapasitör banklarının ve diğer ekipmanların uygun şekilde bakımının yapılmasını ve en yüksek performansta çalışmaya devam etmesini sağlamasına yardımcı olan bir Güç Danışmanı hizmet planıdır.