Ethernet Hareket Teknolojisi SERCOS

Endüstriyel otomasyonda yaşanan dijitalleşme ile birlikte haberleşme teknolojileri de hızlı bir şekilde değişiyor ve gelişiyor. Ethernet tabanlı teknolojiler hızla yayılırken, hareket kontrol teknolojileri de hızla günün şartlarına ayak uyduruyor. SERCOS, Sercos (Serial Real-time Communication System), endüstriyel otomasyonda kullanılan ve üreticiden bağımsız açık bir Fieldbus standardıdır.  Endüstriyel Otomasyon uygulamalarında IEC 61491 ve  EN 61491 altında standartlaşmış bir arayüzdür. 1990lı yılların başından beri hızlı bir şekilde yayılmış ve zor ve hassas uygulamalar için uluslararası kabul görmüş gerçek zamanlı haberleşme standardıdır.

Üçüncü nesil Sercos serisi standart Ethernet tabanlıdır.

SERCOS, lineer hareket kontrolü sağlamak üzere servo sürücüler ile kontrolörler arasında bir arayüz sunar. SERCOS sayesinde maksimum gerçek zaman hassasiyeti elde edebilirsiniz. Protokol, herhangi bir üreticiden bağımsız olarak sürücülerin ve kontrollerin etkileşimini açıklayan 500’den fazla standartlaştırılmış parametre sunar. Ayrıca, genellikle bir makine üreticisinin ayrı bir I / O veri yolu ihtiyacını ortadan kaldırmasına izin veren I / O kontrolü için özellikler de içerir.

SERCOS, yalnızca tek bir fiber optik kablo halkası veya Ethernet kablosu kullanarak bir kontrolöre 254 adede kadar sürücüyü bağlayabilir – muhtemelen benzer bir analog çözüm için 100 adede kadar kablo gerekebilir. Bu  maliyetleri önemli oranda düşürür.  Sistem elektriksel gürültüye karşı dayanıklıdır ve makine tasarımcılarının hareket kontrol sistemlerini hızlı bir şekilde kurup çalıştırmasına yardımcı olur.

  • SERCOS arayüzü, kontrol ve sürücüler arasında veri alışverişi yapar, komut ve gerçek değerleri son derece kısa çevrim süreleri ile iletir.
  • Gerektiği kadar eksenle hassas koordineli hareketler için tam bir senkronizasyonu garanti eder.
  • Arayüz, tüm kontrol dahili parametrelerinin, verilerinin ve teşhislerinin görüntülenmesi ve girişi için kullanılan, döngüsel olmayan veri aktarımı için bir servis kanalı içerir.
  • Sürücü parametreleri, servis kanalı aracılığıyla indirilebilir ve depolanmak üzere yüklenebilir.
  • SERCOS arayüzü tork, hız, pozisyon kontrolü ve blok modu gibi farklı çalışma modlarını destekler.
  • Arayüz, farklı üreticilerin kontrol ve sürücülerinin kullanılmasını sağlar.

SERCOS-III, donanıma esnek bir yaklaşım getirir. Bileşenler ve sistem üreticileri, SERCOS-IP protokolü kullanarak SERCOS-III donanımını ve kendi bileşenlerini ortak bir FPGA’da birleştirmekte özgürdür. SERCOS, üçüncü nesil donanımın, diğer endüstriyel Ethernet protokollerini de destekleyebilecek haberleşme denetleyicilerine entegre edilmesi gerektiğini söyler. Bu, kontrol ve sürücü cihazlarının sadece uygun sürücü yazılımını kullanarak uygun Ethernet protokolünü çalıştırmasını sağlayacaktır. Bu, tek bir tesis kablolama altyapısı içinde birkaç farklı endüstriyel Ethernet protokolünün kullanılmasına izin vermesi açısından büyük bir avantajdır.