Endüstriyel Router Nedir?

Endüstriyel router (yönlendirici) birden çok ağı veya segmenti birbirine bağlayan bir network aygıtıdır. Endüstriyel yönlendirici, farklı ağlar veya segmentler arasındaki veri bilgilerini “çevirebilir”, böylece birbirlerinin verilerini “okuyabilirler”, bu da daha büyük bir ağ oluşturulmasını sağlar. Endüstriyel yönlendirici, internet’in ana düğüm cihazıdır. Endüstriyel yönlendiriciler, yönlendirme yoluyla verilerin iletilmesini belirler.

Endüstriyel routerlar;

1) Yönlendirme tablosunu dinamik olarak oluşturur.

2) Alınan paketteki IP adresi bilgisine göre yönlendirme tablosunu bulur ve veri iletimi için en iyi yolu belirler.

3) Veri iletebilirler

 Endüstriyel Routerlar Neden Tercih Edilir?

Sağlam tasarım: Endüstriyel router, zorlu ortamlar için tasarlanmış dayanıklı bir yönlendiricidir. Uzaktan izleme, endüstriyel otomasyon, bina otomasyonu, filo yönetimi ve çevresel izleme gibi birçok uygulama için idealdir.

Güvenli bağlantı: Endüstriyel bir yönlendirici, güvenli bir hücresel bağlantı üzerinden uzak ağları ve cihazları kontrol etmek ve izlemek için tasarlanmıştır. Kritik verileri uzak bir bağlantı üzerinden güvenli ve verimli bir şekilde aktarmak için VPN, güvenlik duvarı, NAT ve paket filtreleme özelliklerine sahiptir.

Gömülü modem: Endüstriyel bir yönlendiricide yerleşik bir 3G, 4G veya 5G modem bulunur. Tek ihtiyacınız olan SIM kart yuvasına bir SIM kart takmaktır.

Geniş sıcaklık aralığı: Endüstriyel routerlar, zorlu ortamlara dayanacak ve sıfırın altındaki donma ortamından bunaltıcı çöl ısısına kadar geniş bir sıcaklık aralığında çalışacak şekilde tasarlanmıştır.

Endüstriyel Router Cihazların Uygulama Alanları

Yönlendiriciler, Katman-3’te farklı ağları birbirine bağlar. Çoğu durumda yönlendiriciler yerel bir ağı internete bağlar. İnternet bağlantısı için Fiber, ADSL, WiFi, 4G ve 5G gibi farklı erişim teknolojileri kullanılmaktadır. Endüstriyel yönlendiriciler, bir üretim içinde Ethernet üzerinden farklı ağları bağlamak için de kullanılır.

– Endüstri tesisleri

-Makina otomasyon uygulamaları

– Ulaşım ve tünel uygulamaları

– Telekom uygulamaları

-Yenilenebilir enerji uygulamaları

Endüstriyel Router Kullanmanın Avantajları

  • Ekipmanları, varlıkları, çalışanları ve görev açısından kritik süreçleri izleyerek operasyonel verimliliği arttırır.
  • Bugünün ihtiyaçları için çoklu haberleşme türleri sunan ve yarının ihtiyaçları için sahada kolayca yükseltilebilen son derece modüler bir network sistemi kurmanızı sağlar.
  • Endüstriyel varlıklarınızı uçtan uca güvenlik özellikleriyle korur.
  • Uzaktan devreye alma ve BT sistemlerin yönetilmesi daha kolay hale gelir.
  • Arızaya müdahale ve uzaktan erişim hiç olmadığı kadar güvenli ve kolay hale gelir.