Endüstriyel Görüntü İşleme

Endüstriyel kalite kontrol sistemleri günümüzün zorlu endüstriyel uygulamaların kontrolü için önemli etkisi bulunan bir parçasıdır. Hedef görüntüleri yakalamak, analiz etmek ve veri elde edebilmek için görüntü işleme teknolojisinden faydalanılır. Söz konusu hedef görüntüler için nesne sayım ve robotik uygulamalar üzerinde veri sağlamak ve kalite kontrol üzerine kullanım sağlamaktadır. Endüstriyel görüntü işleme teknolojisinin kullanım alanları oldukça geniştir. Her sektör için karmaşık veriler hesaplama; cihaz kontrol ve uyarlama uygulamada oldukça hassas bir teknolojidir. Pahalı yazılımlar ve özel bilgisayarlarla gerçekleştirilen kontrol sistemlerine karşı geliştirilmiş maliyeti ciddi oranda düşüren, aynı zamanda üretim verimliliği sağlayan endüstriyel bir tasarımdan bahsediyoruz.

Görüntüleri işleme, kaydetme ve uyarlama özellikleri bulunan; veri analizleri sağlaması yapan endüstri tasarımı ürün, insan gözünün sınırları ötesinde çalışmalar sağlayabilmekte. Bu tür kontrol uygulamaları için pahalı çözümlere gerek duyulmamakta ve uzun vadede yüksek kazançlar sağlanabilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Enerji Otomasyonu

Görüntü İşleme Sistemleri

Bir üretimin devamlılığı için istikrarı getiren bileşenler uygulanmalıdır. Endüstriyel olarak üretim sürecinde imal olan ürün ve bu ürünün bütün sürecindeki aşamaların takibi görüntü işleme sistemleri ile gerçek zamanlı verileri hesaplayabilmektedir. Bu sayede imal sürecinde hassas ve karmaşık olan veriler, görüntüler hesaplanıp incelenebilmektedir.

Eskiden endüstriyel sistemler pahalı ve karmaşık oluyordu. Ancak gelişen teknoloji ile beraber bu karmaşıklık ve pahalılık yerini çok daha uygun çözümlere bıraktı. Şimdi ki endüstriyel tasarımların maliyeti oldukça düşük ve kontrol edilebilir durumda.

Görüntü işleme sistemlerinin genel çalışma prosedürleri üç belirgin adımla bulunur. Bunlar temel üç adımdan oluşur ve sektöre göre iş görevini oluşturmakla beraber çeşitli görevler için de yardımcı olan sonuçlar çıkarır.

Optik tarayıcıyla bir görüntüyü gerçek zamanlı kontrol ünitelerine aktarır. İçe aktarma dediğimiz bu durumda dijital fotoğrafçılıkla elde edilmiş görüntü de kullanılır.

Modeller görsel ve analiz yöntemlerle oluşturulur/geliştirilir. Piksel metotla geliştirilen modeller kaynak analizinde başarılı resim öğelerinden biridir.

Analiz edilen görüntü sonucunda elde edilen verilerin veya görüntünün rapor haline dönüştürülmesi ve/veya sunumu söz konusudur.

İlginizi Çekebilir: Servo Sürücü Seçimi

Endüstriyel Görüntü İşleme Kullanım Alanları

Endüstriyel görüntü işleme sistemleri pek çok sektör için önemli olan ve kullanılmakta olan bir teknolojidir. Bu teknoloji sektöre göre üretimde en önemli görevleri üstelenen modeller olabilmektedir.

Kullanılan sektörler neler?

– Endüstri

– Güvenlik

– Tıp

– Askeri

– Çevre güvenliği

– Astronomi

– Fotogrametri ve daha pek çok sektörde kullanılmaktadır.

Eskiden daha farklı olan görüntü işleme sistemleri şimdi daha küçük ve özelliklidir. Algıladığı karmaşıklık düzeyi ve hesaplama özelliği eskiye göre gelişmiş olduğundan önemli bir konumda bulunmaktadır.

Görüntü İşleme Sistemlerinin Endüstrideki Önemi

Bu sistemlerin özellikle günümüzde endüstrideki önemi inanılmaz ölçüde fazladır. Üretim aşamalarında; Kalite kontrolü, hata tespiti, karmaşık verileri oluşturup işleyebilme, alan ve uzunluk tespiti, nesne sayım ve daha pek çok uygulamaları sayesinde gelişmiş projeler oluşturma imkanı elde edilebilmektedir.