Dijital İkiz Makine İmalatçılarına Nasıl Yardımcı Olabilir?

Dijital dönüşüm ve son kullanıcıların giderek değişen ihtiyaçları karşısında makine imalatçıları rekabetçi gücünü koruyabilmesi için ciddi bir değişime zorlanıyor. Günümüz dünyasında artık son kullanıcılar gelişmiş hız ve güvenilirlikle çalışan, tamamen devreye alınmış, üretime hazır akıllı makineler beklemektedir. Bunun karşısında makine imalatçıları makinelerini geliştirme ve başlatma süresini en aza indirmek, bakım ve servis maliyetlerini azaltmak ve dijital dönüşüme ayak uydurmak için yeni teknolojilere ihtiyaç duyuyor. Dijital ikiz tam da bu noktada OEMlere ihtiyaç duyduğu çözümü sağlayabilir.

İlginizi Çekebilir: Makine Öğrenimi

Dijital İkiz Nedir?

Dijital ikiz, fiziksel bir nesneyi doğru bir şekilde yansıtmak için tasarlanmış sanal bir modeldir. İncelenen nesne – örneğin bir rüzgar türbini – hayati işlevsellik alanlarıyla ilgili çeşitli sensörlerle donatılmıştır. Bu sensörler, enerji çıkışı, sıcaklık, hava koşulları ve daha fazlası gibi fiziksel nesnenin performansının farklı yönleri hakkında veriler üretir. Bu veriler daha sonra bir işleme sistemine aktarılır ve dijital kopyaya uygulanır.

Bu tür verilerle bilgilendirildikten sonra, sanal model, simülasyonları çalıştırmak, performans sorunlarını incelemek ve olası iyileştirmeler oluşturmak için kullanılabilir; bunların tümü, daha sonra orijinal fiziksel nesneye geri uygulanabilen değerli içgörüler üretme hedefiyle gerçekleştirilir. 3 temel adımda dijital ikiz makine imalatçıları aşağıdaki faydaları sağlar.

Tasarladığınız otomasyon süreçlerini ayrıntılı grafiklerle test edebilirsiniz. Oluşturduğunuz sistemi sanal olarak devreye alabilirsiniz.
Tasarım hataları olasılığını en aza indirebilir ve makine oluşturma süreçlerini kolaylaştırabilirsiniz.
Nerede verimlilik kazanılacağını belirleyebilir ve olası plansız duruşlardan kaçınabilirsiniz.

Sorunları ortaya çıkmadan önce proaktif olarak önlemeye yardımcı olmak için sanal ve fiziksel dünyaları (ikizler), veri analizini ve izleme sistemlerini eşleştirin.

Dijital ikizlerin CAD gibi diğer daha geleneksel araçlara göre sunduğu en büyük avantaj, fiziksel prototipler oluşturmak için yatırım yapmaya gerek kalmadan bir makinenin tasarımındaki değişikliklerin etkisini simüle etme ve belgeleme yetenekleridir.

Peki dijital ikiz OEMler neler sunar, daha yakından bakalım.

1-Hızlandırılmış Teslimat ve Satış Süreçleri

3D animasyonlar, potansiyel müşterilere, makinelerinin nasıl görüneceğini ve makine inşa edilmeden önce nasıl çalışacaklarını net ve ayrıntılı bir şekilde görsel olarak gösterir. Bu güçlü araç, müşterinin ilgisini çeker ve gerçekçi ortak beklentiler belirler. Dijital “konsept kanıtı” faaliyetleri, potansiyel müşterilerle daha fazla işbirliğine dayalı etkileşimlere ve makine tasarım konseptlerinin erken doğrulanmasına olanak tanır.

2-Daha Güvenilir Tasarım Süreçleri

Önceden oluşturulmuş nesnelerinin kullanılması, mühendislerin makine kalitesinde tutarlılık elde etmelerini kolaylaştırır ve son derece karmaşık otomasyon sistemleri için bile tasarım fikirlerini basitçe değiştirme ve doğrulama esnekliği sağlar. Ar-Ge tasarımı ve makine geliştirme aşamalarında sanal mühendislik, tasarım kalitesinde %30’a varan iyileşme ile farklılaştırılmış, yüksek hızlı makine tasarımlarını kolaylaştırır.

3-Tasarımda Maksimum Esneklik

Dijital ikiz, AutoCAD sistemleri, Excel elektronik tabloları, XML ve geçmiş projelerden önceden oluşturulmuş şablonlar gibi birden çok kaynaktan verileri kolayca içe aktarır. Yazılımın çok boyutlu veritabanı, aynı proje içinde yüzlerce kopya yapma ihtiyacını ortadan kaldırır. Aynı proje dosyası içinde grafiksel gösterimlere, durum konfigürasyonlarına, revizyon veri katmanlarına ve operasyonel parametrelere izin verir. Referans tasarım şablonları, tipik olarak gelecekteki projeler sırasında ortaya çıkan yinelenen işleri kaldırmaya da yardımcı olabilir. Bu yaklaşım, makineleri tasarlarken ve üretirken yüzlerce saat kazandırır. Daha hızlı pazara sunma süresi, artan yazılım kalitesi ve gelecekte daha az kesinti süresi sayesinde yatırım maliyetlerinde %20-40 tasarruf sağlanabilir.

4-Devreye alma ve İşçilikten Tasarruf

Devreye alma süresinin büyük bir kısmı kontrol yazılımı, protokol ve entegrasyon sorunlarını çözmek için harcanır. Ancak bu gecikmelerin birçoğu dijital modelleme araçları kullanılarak önlenebilir. Mühendislerin, devreye alma görevlerini gerçekleştirmek için makine yapılana kadar beklemelerine artık gerek yok. Testler, yalnızca bir PLC ve sanal model kullanılarak dijital olarak gerçekleştirilebilir. Sanal yazılım kontrol testi, fabrika kabul testi (FAT), devreye alma, sistem entegrasyonunu ve yazılım kalite değerlendirmesini daha kolay ve daha az maliyetli hale getirir.

5-Artan Satış Sonrası Destek Hizmetleri

Dijital ikiz araçlar aynı zamanda OEM’lerin müşterilerine yeni gelir akışları oluşturabilecek kurulum sonrası hizmetler sunmalarına da olanak tanır. Operatör eğitimi, yazılım yükseltmelerinin test edilmesi, arıza süresinin önlenmesi ve performans verimliliği değerlendirmeleri gibi hizmetlerin tümü, OEM’lerin müşteri tabanlarıyla daha geniş bir ilişki geliştirmesine yardımcı olur. Gerçek makineye paralel olarak, üretim sahasında şirket içinde çalışan bir dijital ikiz tarafından sağlanan uzaktan hizmetler, OEM’lerin, bakım mühendislerinin ve operatörlerin nerede verimlilik kazanımları elde edeceklerini belirlemelerine olanak tanır. Bu, daha az planlanmamış makine duruş süresi örneği ve Genel Ekipman Verimliliğinde (OEE) %50’lik bir iyileşme ile sonuçlanır.

EcoStruxure Machine Expert Twin ile Tanışın!

EcoStruxure Machine Expert Twin dijital ikiz yazılımı, mühendislerin geliştirdikleri makineleri %20-50 daha hızlı pazara sunmalarını sağlar. Mühendisler, farklı makine bileşeni kombinasyonlarını çalıştırmak ve bu çeşitli seçeneklerin makine davranışını nasıl etkilediğini görmek için EcoStruxure Machine Expert Twin platformunu kullanabilir. Bu tür araçlar, daha cesur ve daha yaratıcı planlamaya, makinelerin üstün bakımı sayesinde daha iyi çalışma süresine, artan kârlılığa ve değişen düzenlemelere daha etkin bir şekilde uymaya olanak tanır.