Dijital Fabrikalar Üretimi Nasıl Şekillendirecek?

Dijital bir fabrika, malzemelerden, insanlardan ve makinelerden gelen veriler de dahil olmak üzere, operasyon genelinde bilgileri dijital bir şekilde paylaşmak için teknolojiyi kullanır. Dijital üretim, simülasyon teknolojileri, bağlantılı ekipman ve işbirliği araçlarından oluşan entegre bir sisteme dayanır. Analog fabrikayı dijital fabrikaya dönüştüren tek bir teknoloji yoktur. Bununla birlikte, dijital fabrikaların paylaştığı birçok ortak teknoloji ve özellik vardır. Birden fazla teknolojiyi harmanlayan üreticiler, “dijital fabrikalar” olarak kabul edilme olasılığı en yüksek olanlardır. Dijital fabrikalar, sürekli iyileştirme girişimlerini belirlemek ve önceliklendirmek için insanlardan, ekipmandan ve sistemlerden gelen verilerin kullanılmasını sağlayan bir dijital dönüşüm stratejisinin sonucudur. Dijital bir fabrikada bulabileceğiniz teknoloji şunları içerir:

Endüstriyel Nesnelerin İnterneti (IIoT)

IoT, birbirine bağlı ve iletişim kuran küçük sensörler ve diğer donanımlardan oluşur. Üretimde IIoT için neredeyse sınırsız sayıda kullanım durumu olmasına rağmen, varlık yönetimi, akıllı HVAC ve aydınlatma yoluyla enerji azaltma veya makine veri toplama için kullanılabilirler.

İlginizi Çekebilir: Ethernet Switch Seçimi

Büyük veri

IIoT cihazları veri toplarken bir yandan bu verilerin anlamlandırılması gerekiyor. Müşteri verileri, üretim verileri, tedarikçi verileri vb. gibi üreticilerin yaygın olarak topladığı diğer veriler için de aynı şey geçerlidir. Büyük veriler, üreticilerin çekebileceği bu büyük bilgi depolarının yanı sıra bu bilgileri diğer araçlarla kullanmak üzere sıralama ve yönetme yolları anlamına gelir.

Kestirimci Bakım ve Makine Öğrenimi

İmalat ve diğer endüstrilerle ilgili olarak, makine öğrenimi ve tahmine dayalı analitik, yukarıda bahsedilen veriler için böyle bir kullanım durumudur. Veriler birleştirilebilir ve insanların tek başına değer elde etmesi için çok karmaşık olabilecek bilgi kümelerinden karar verme içgörüleri sunan makine öğrenimi modellerini beslemek için kullanılabilir. Makine öğrenimi ve tahmine dayalı analitik, talebi tahmin etmek, makinelerde tahmine dayalı ve kuralcı bakım yapmak, pazardaki açık noktalar ve fırsatlar ve çok daha fazlası için kullanılabilir. Bu özellik, dijital bir fabrikanın çok güçlü bir yönüdür.

Bulut ve Uç Bilgi İşlem Teknolojisi

Bulut teknolojisi, dijital fabrikalara web üzerinden erişilen, başkalarıyla paylaştıkları güvenli ekipmanları kullanarak çok büyük miktarda veriyi depolama ve analiz etme yeteneği kazandırır. Bulut teknolojisi, üreticilere genellikle şirket içinde satın alınması ve bakımının yapılması mümkün olandan daha hızlı ve daha güçlü makineler ve daha büyük depolama kapasiteleri (daha fazla korumayla) sağlar.

Uç bilişim, fabrika katından gelen verileri alır ve yakınlarda işleyerek buluta yüklemek, bilgileri analiz etmek ve fabrika zeminine yeniden dağıtmak için gerekebilecek bekleme süresini ortadan kaldırır. Edge bilişim, verileri kullanarak gerçek zamanlı analitik ve ultra hızlı karar almayı mümkün kılar ve güvenlik mekanizmaları, kestirimci bakım ve benzer şekilde zamana duyarlı bilgi işlem görevleri için mükemmeldir.

Dijital fabrikaların başka ortak noktası nedir?

Kağıt Yok: İşlemler dijitalleştirildiği için dijital bir fabrikada kağıda ihtiyaç yoktur. Her şey bulutta veya yerel olarak dijital biçimde saklanır.

Bağlantılı Veriler: Belirtildiği gibi, bir teknolojiye veya diğerine sahip olmaktan çok, entegre teknolojilerden oluşan bir sisteme sahip olmakla ilgilidir. Bu, zeminden PLC bilgilerini, ERP verileriyle birleştirilmiş, MES ve SCADA verileriyle birleştirilmiş, vb. içerebilir. Makineler arasındaki bu bilgi alışverişi, üretim sürecinin tüm seviyelerinde hızlı, veriye dayalı, makine liderliğindeki karar vermeyi sağlar.

Gerçek Zamanlı Metrikler: Dijital bir fabrikadan beklenen verimlilik türüyle çalışmak için üreticilerin, üretim hedeflerinin ve diğer şirket girişimlerinin karşılanmaya devam etmesini sağlamak için anında ayarlama yapmalarına izin veren gerçek zamanlı ölçümlere erişimlerinin olması gerekir.

Büyük Veri Analitiği: İşlenip analiz edilmediği sürece tonlarca veriye sahip olmak hiçbir işe yaramaz. Bu tür bir analiz, dijital fabrikaların sayılara dayalı daha bilinçli kararlar vermelerine yardımcı olarak eğilimleri, fırsatları, sorunları ve verimliliği artıracak alanları tespit etmelerine olanak tanır.

Dijital bir fabrikanın en belirgin faydalarından biri, verimlilikte büyük bir artış sağlamasıdır. Fabrikalar, yalnızca yavaş olmakla kalmayıp, aynı zamanda önyargılı veya basitçe yanlış olabilen verimsiz insan karar verme süreçlerini ortadan kaldırarak, daha az zaman, daha az malzeme kaynağı, daha az arıza ve hurda parça vb. ile daha fazlasını üretebilir.

Birçok üretim çalışanı, otomasyon ve diğer dijital teknolojilerin kendilerini işsiz bırakacağından endişe etse de, dijital üretim, birçok insanın daha ilgi çekici ve tatmin edici bulduğu daha fazla, yeni, daha yüksek ücretli işler için fırsatlar sunar. Bu yüksek ücretli işler aynı zamanda tesisi daha iyi hale getirmek için yeni anlayışlar ve kavramlarla sahaya genç, yeni yetenekleri çekiyor.

Aynı şekilde, dijital fabrikalar inovasyon için de bir üreme alanıdır. Gerçek zamanlı analitik yoluyla sisteme aşılanan çeviklik nedeniyle, gereksiz kaynakları harcamadan deney yapmak, yaratıcı olmak, pazardaki yeni sorunlara çözümler bulmak ve fikirleri geniş ölçekte test etmek için daha fazla alan sunar.