Daha Verimli Üretim İçin 5 İpUcu

Üretim tesisiniz ne kadar büyük veya küçük olursa olsun, sermaye yatırımınıza göre verimlilik ve üretkenlik, rekabet üstünlüğünüzü korumanın anahtarıdır. Bununla birlikte, üretim verimliliğini artırmak için herhangi bir yöntemi benimsemeden önce, tesisinizin mevcut üretkenlik düzeyini ölçmek önemlidir. Bu adım tamamlandığında, etkilerini iyileştirmek ve ölçmek için harekete geçebilirsiniz. Bu yazımızda daha verimli bir üretim çıktısı almanızı sağlayacak 5 ipucunu sizlerle paylaşıyoruz.

Hangi aksiyonları alabileceğinize gelince, size yardımcı olacak 3 temel stratejiyi aşağıdaki gibi söyleyebiliriz.

  • Daha iyi proseslerle operasyonel ve üretim verimliliğini iyileştirmek
  • Yeni teknoloji ve standartlarla fabrika ortamında üretimi artırmak
  • Personel ve ekipman açısından üretim verimliliğini artırmak

Verimliliğinizi Ölçmek ile Başlayın!

Fabrikanızın üretkenliğini artırmak için çalışmaya başlamadan önce, onu ölçmek önemlidir. Bunu söylemek genellikle yapmaktan daha kolaydır, ancak aşağıdaki ipuçları işi bitirmek için yeterince doğru ölçümler almanıza yardımcı olabilir. İşe nerden başlayacağımızı bilirsek, bitirmek çok daha kolay olacaktır.

Çok Yönlü Bir Yaklaşım Benimseyin

Sadece bir metriği ölçmek size eksiksiz üretkenlik verileri sağlamaz ve hatta zararlı bile olabilir. Örneğin, şirketler üretkenliği yalnızca çalışma saati başına ne kadar çıktı aldıklarına göre ölçtüğünde, genellikle işçilik saatlerini yalnızca otomatikleştirilmiş ekipmanlardaki sermaye harcamaları gibi başka yerlerdeki maliyetleri artırmak için kısaltıyorlar.

İş gücü, sermaye kullanımı ve malzemeler dahil olmak üzere birçok faktörü ölçerek, fabrikanızda üretkenliğin nasıl göründüğüne dair daha net bir resim elde edebilirsiniz.

Çalışan Eğitimine Yatırım Yapın

Modern teknoloji, çalışan eğitimini daha az maliyetli ve aynı zamanda daha üretken hale getirmenin birçok yolunu sunar. Yeni eğitim yöntemlerine ilişkin bilgilere internette ücretsiz olarak erişilebilir ve teknoloji kolayca elde edilebilir. Unutmayın çalışanınız verimlilik konusunda ne kadar hassassa siz de o kadar başarılı olabilirsiniz.

Akıllı Makinelere Geçiş Yapın

Ekibiniz ancak eldeki aletlerin izin verdiği ölçüde üretken olabilir. Önemli üretim noktalarında birkaç gelişmiş akıllı makine kullanılması büyük bir fark yaratabilir. Dijital makine çözümleri, üretim çalışma süresini iyileştirmenin ve öngörülemeyen arızaları önlemenin harika bir yoludur.  Bu yatırımla elde edilen verimliliğin bir sonraki gelişmiş ekipman parçasını hızla finanse edeceğini göreceksiniz. 

Kestirimci Bakıma Yatırım Yapın

Gelişen teknoloji ile birlikte kestirimci bakım faaliyetleri daha kolay ve ucuz hale geldi. Eskiden titreşim analizine ve ciddi teknik bilgiye dayanan kestirimci bakım IoT ve akıllı sensörle işletmeler için harika bir geliştirme aracı oldu. Artık tesisler arıza yaratabilecek ekipmanı aylar öncesinden tespit edebiliyor, değişim ve sipariş zamanını tabletinden bir tık ile verebiliyor. Kestirimci bakıma yapacağınız yatırım plansız duruşları azaltırken, kapasite kullanım oranınızı arttıracaktır.

Bazı tahminler, üretimin yaklaşık% 5’inin planlanmamış arıza süreleri nedeniyle kaybedildiğini göstermektedir. Bu nedenle, yakın zamanda kaç tane önemli ekipman kesintisinin meydana geldiğini ortaya çıkarın.