Akıllı Motor Kontrol Çözümleri ile Makinelerinizi IIoT’ye Hazır Hale Getirin

Sanayi sektöründe akıllı teknolojinin benimsenmesinin başlangıç noktasının açma-kapama anahtarı olmadığını öğrenmek sizi şaşırtabilir. Tarihsel olarak, motor yol vericileri elektrik motorlarını açıp kapatır ve yük röleleri motorları aşırı yüklenmeye karşı koruma amaçlı kullanılırdı. Endüstri 4.0, sensörlerden, programlanabilir mantık kontrolörlerinden (PLC’ler) ve gömülü yazılımlardan veri toplamak için ortaya çıkmış olsa bile, bu kadarla asla kalmayacaktır.

Ancak akıllı teknolojinin motor yönetimine uygulanmasında, özellikle orijinal ekipman üreticileri (OEM’ler), lojistik ve sınırlı yerlerde birden fazla motorun bulunduğu endüstriyel tesisler için büyük bir potansiyel vardır. Dijital motor kontrol çözümleri, modern varlık yönetimi stratejilerine uygun şekilde dahil edilmek üzere asenkron motorlardan ve yüklerden veri alabilir. Motor kontrol yönetimi, 4.0 otomasyonu ve endüstriyel nesnelerin internetinin (IIoT) potansiyelinden yararlanmak için harika bir temeldir.

İlginizi Çekebilir: Endüstri 4.0 Mitleri

IIoT sadece son kullanıcılara fayda sağlamakla kalmaz. Aynı zamanda pano üreticilerinin endüstriyel üretim yapan müşterilerine temel ekipmanları, otomatik ve robotik sistemleri çalıştırmak için gerekli olan son teknoloji kontrol panolarını tedarik etmelerini sağlar. IIoT aynı zamanda üretim kabiliyetlerini ve işletmelerinin kârlılığını da artırır.

Yumuşak yol vericiler, değişken hızlı sürücüler, röleler ve doğrudan çevrimiçi yol vericiler gibi motor kontrol bileşenlerinin dijitalleştirilmesi, operatörlere, bakım personeline ve tesis yöneticilerine performansı artırmak, riski azaltmak ve daha yüksek kalitede yaşam döngüsü desteği elde etmek için ihtiyaç duydukları verileri ve görünürlüğü sağlar. Başka bir deyişle, pratik çözümler için verilerden yararlanmaya yardımcı olur.

Motor yönetimi için IIoT’nin vaadi, aşağıdakilere yardımcı olan akıllı teknoloji aracılığıyla gerçekleştirilir:

 • Operatörden bağımsız olarak ekipman tarafından yönetilen veya gerekli eylemleri öneren ve ilgili bilgileri sağlayan ekipman çalışma alarmlarına sahip operatörler.
 • Bakım teknisyenleri, kendilerini gerekli bakım konusunda uyaran veya sorun giderme ayrıntıları sağlayan ekipman bakım alarmları.
 • Kullanım ve enerji tüketimini yönetmeye yardımcı olan ekipman performans parametreleriyle tesis yöneticileri.
 • Hepsi de uzaktan ekipman izlemeyi mümkün kılan bağlanabilirlikten faydalanır.

Dijitalleşme ayrıca:

 • Personelin sınırları dışında dokunmatik ekranları kullanarak önleyici güvenlik adımlarını gerçekleştirmesine olanak tanıyarak potansiyel tehlikelere maruz kalmayı en aza indirir.
 • Planlanmamış duruş sürelerine tepki vermek zorunda kalmak yerine kullanıcıya bakım faaliyetleri için zaman ve koşulları belirlemede daha fazla kontrol sağlar.
 • Karmaşık devreler için kontrol zamanlayıcıları ile geçici çözümleri azaltır.

Varlık yönetimine entegrasyon yalnızca potansiyel arızaları tanımlamakla kalmaz, aynı zamanda operatörlerin performans verilerine dayalı sorun giderme kararları almasına da yardımcı olur.

İnovasyonlar, şirketlerin işgücü sorunlarından doğan boşlukları doldurmasına yardımcı olur.

Schneider Electric tarafından üretilen TeSys island dijital yük yönetim sistemi pompa, konveyör veya asansör gibi uygulamaları izler. Bir motor normal çalışma aralığının dışına çıktığında alarm verecek şekilde kolayca yapılandırılabilir. Bu, operatör için bir kontrol motoru ışığı gibidir. Önceden, bir sistem aşırı yük devreye girdiğinde operatöre hiçbir şey söylemezdi ve o zaman bile, bunun neden olduğunu teşhis etmek bir teknisyene bağlı olurdu.

Alarmlar ayrıca motor akımındaki bir düşüş için de yapılandırılabilir. Önceden, motor kontrolleri yalnızca belirli bir süre boyunca aşırı akımla ilgilenirdi, ancak akımda bir düşüşün meydana geldiği senaryolar için hiçbir şey yapmazlardı. Bu bir risk gibi görünmeyebilir, ancak akımdaki bir düşüş, yetersiz akış nedeniyle yanabilen pompalar gibi belirli yükler için ciddi olabilir. Diğer yük türlerinde, motor akımındaki bir düşüş, yük türüne bağlı olarak bakımın gerekli olduğunu gösterebilir.

İlginizi Çekebilir: Motor Koruma Şalteri

İnovatif motor yol vericileri ve devre kesiciler akıllı uygulamalara olanak sağlar.

Schneider Electric, dijitalleşme ve IIoT’den yararlanmak için motor kontrol cihazlarını yeniden tasarladı. Bu, OEM’lerin mühendislik süresini ve karmaşıklığını azaltmasına yardımcı olurken makine güvenilirliğini artıracak ve bakım maliyetlerini azaltacaktır.

Yeni TeSys Deca ve Giga serisi motor yol verici inovasyonları, çeşitli voltaj seçenekleri ve aşırı yük seçimleri için seçenekler içeriyor. Ayrıca, operatörlerin sahada daha verimli bir şekilde sorun gidermek için teknik özelliklere ve belgelere kolayca erişebilmeleri için bir QR koduna sahiptirler.

Giga serisi, bir güç kaynağının (kontrol voltajının DC olduğu yerlerde) ve bir transformatörün (kontrol voltajının AC olduğu yerlerde) boyutunu azaltmaya yardımcı olmak için bir PLC bobin kontrol girişine sahiptir. Giga serisi ayrıca daha yüksek bir hazırlık seviyesine sahiptir.

TeSys Deca ve Giga serileri ekipman bakımı için giriş seviyesinde bir motor kontrol yöntemi sunarken, TeSys Island ekipmanın çalışmasını ve bakımını proaktif olarak yönetmek için çok daha fazla bilgi ve yetenek sağlar. TeSys Island, yerelleştirilmiş erişim ve daha fazla operatör/bakım verimliliği sağlamak için makine PLC’sinin mantığı içindeki alarmları ve verileri kullanır. Bu veriler ayrıca EcoStruxure Machine Advisor ile entegrasyon için buluta gönderilebilir, bu da motor kontrolleri için duruma dayalı izleme ve öngörücü bakımın kullanılmasını mümkün kılar.

Geliştirilmiş Kullanıcı Deneyimi

 • Daha hızlı kurulum ve bulut bakımı
 • Anomalileri tespit eder ve uzun bir sorun giderme sürecini ortadan kaldırır
 • Otomatik yazılım güncellemeleri
 • Destek – haftanın 7 günü
 • Tüm cihazlarda tutarlı kullanıcı deneyimi

Yeni TeSys Ada Teknolojisi

 • Motorları ve diğer elektrik yüklerini korur ve yönetir
 • Operatörlere öngörücü ve önleyici verilere kolay, uzaktan erişim sağlar
 • Uyarı geçmişi, motor performansı ve enerji tüketimi hakkında veri sağlar

Kolay Kurulum

 • Belirli performans parametrelerinin izlenmesini yapılandırır
 • VFD ve Starter’ı belirli cihaz tipi olarak ayarlar
 • Dokunmatik ekrandan veya uzaktan yapılandırılabilir
 • Zamanlayıcılar, programlar, tetikleyiciler ve sıralamalar gibi program işlevleri vardır.

Güvenli Sistem

 • Seçilen çalışanlara kullanıcı girişleri atar
 • Akıllı motor kontrol merkezi dokunmatik ekran paneline erişim
 • Güvenlik güncellemelerinin otomatik olarak gönderilmesi