Akıllı Makinelere Geçişte Göz Önünde Bulundurmanız Gereken 4 Adım

Makine imalatçıları için rekabet gücünü belirleyen en önemli unsurların başında kullandıkları teknoloji geliyor. Akıllı makine teknolojileri ile malzeme üretimi artıyor, ürün kalitesi iyileşiyor, çalışan ve makine emniyeti üst seviyeye çıkıyor, böylece genel operasyonel verimliliği artıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Akıllı Üretim Derneğine göre akıllı makine teknolojileri ile aşağıdaki faydaları sağlamak mümkün.

  • İş ve işçi sağlığı vakalarında yüzde 25 azalma
  • Enerji verimliliğinde yüzde 25 iyileşme
  • Su kullanımında yüzde 40 azalma
  • Genel işletim verimliliğinde yüzde 10 iyileşme
  • Yüzde 10 daha hızlı pazara sunma süresi

Bugün geldiğimiz noktada son kullanıcılar, minimum sürede maksimum yüksek kaliteli üretim çıktısı oluşturmaya odaklanmıştır. Fabrikalar, endüstriyel otomasyon teknolojisi çözümlerini uygulamaya gelince, düşük kurulum maliyeti, kullanım kolaylığı ve güvenilir teknik destek ararlar. Bu müşterilerin çoğu, teknolojik değişim hızına ayak uydurmakta güçlük çeker ve genellikle kendilerini mevcut tüm seçenekler ve olasılıklar karşısında yalnız hissederler. Peki akıllı bir makine teknolojisine geçmeden önce neleri göz önünde bulundurmalısınız, gelin birlikte bakalım.

Teknolojiye değil, gereksinimlerine odaklanın

Dijital teknolojilerin vaat edilen ticari faydalarını sağlaması için, müşterilerin iş gereksinimleri ve hedeflerine ilişkin bütünsel bir yaklaşımı önceden açıkça iletmesi gerekir. Nihayetinde çözümün konfigürasyonunu ve yeni dijital çözümlerin mevcut tesise entegrasyonunu belirleyecek olan en önemli durum; geçilecek yeni teknolojilerin, üretimin duyduğu ihtiyacı karşılayıp karşılamadığıdır.

 Programlama dilleri ve haberleşme protokollerini standart hale getirin

Dijital otomasyon teknolojilerinin sunduğu avantajları sağlaması için iyi bir entegrasyon gerekir.  Entegrasyon otomasyon sistemlerinde karmaşıklığı azaltılır, uygulamaları hızlandırır ve devreye alma maliyetlerinin azalmasını sağlar. Ayrıca açık sistemlerle bugün kurulan çözümler gelecekte daha fazla değer sağlayacaktır. Kullanıcılar,  modernizasyon zamanı geldiğinde “sök ve değiştir” yükseltmeleri için ödeme yapmak zorunda kalmayacaklardır.

Siber güvenlik

Siber güvenlik bugün artık sonradan düşünülen bir çözüm değil. Daha akıllı makineler doğal olarak siber saldırılar için daha yüksek potansiyel barındırıyor. Akıllı bir makine hattına geçiş yaparken tesis seviyesinde tüm siber noktalar belirlenmeli ve gerekli tedbirler alınmalıdır. Özelikle Covid-19 sonrası fabrikaların da ciddi bir siber saldırı tehdidi altında olduğunu hatırlatmada fayda var.

Dijital Bakım

Makinelerinizi akıllı hale getirirken, bakım süreçlerinizi de daha dijital ve uzaktan yönetilebilir hale getirmeniz faydalı olacaktır. Ekipman performansının uzaktan izlenmesi, sosyal mesafe çağında uzun bir süre daha hayatımızda yer alacak gibi gözüküyor. Potansiyel sorunları ortaya çıkmadan önce tespit etme ve çözme yeteneği olmadığında, işletmeler daha yüksek kesinti süreleri ve istenmeyen üretim kesintileri riskiyle karşı karşıya kalır. Bu durumun önüne geçmenin en kolay yolu dijital bakım araçlarıdır.