AC Sürücüler Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Soru ve Cevabı

AC Sürücüler neden kullanılır?

Sistem tasarımı yapılırken kullanılacak olan cihazların en kötü koşullarda bile maksimum yük altında çalışması öngörülerek tasarım yapılır. Senaryo içerisinde kullanılacak olan motor, pompa, fan gibi uygulamalarda hızları belirlemek için de AC sürücüler tercih edilir. Çünkü verimliliği en üst düzeye çıkartmak için tam güç gerektirmeyen durumlar motorların hızlarını azaltmak önemli ölçüde enerji tasarrufu sağlatacaktır. Maksimum yük seviyesine de sadece ekstrem durumlarda çıkılması gerekir. Eğer sürekli maksimum güçte çalışma yapmayacaksanız sistemin hızını belirli bir oranda düşürerek güç tüketiminden oldukça fazla tasarruf sağlayabilirsiniz.

AC sürücüler nasıl devreye alınmalıdır?

AC sürücüleri sisteminize entegre etmek oldukça kolaydır. Standartlaşmış tasarımlar gereği sürücünüzü elektrik kontrol odasına veya motora yakın bir panoya monte edebilirsiniz. Dış kasası gereği bu standart bir yapıdadır. Sadece koyduğunuz ortama bağlı olarak dizaynı değişiklik gösterebilir. Eğer dış ortamda, su altında, sıcak bir mekanda konumlandıracaksanız IP koruma derecelerine dikkat etmeniz gerekir.

Sisteminize dahil ettiğiniz AC sürücüyü çalıştırmak da en az monte işlemi kadar kolay bir işlemdir. Eğer sisteminizin çalışma hızını daha önceden belirlediyseniz tek yapmanız gereken şey hızı ve nasıl çalışması gerektiği bilgisini sürücüye vermek olacaktır. İç yapısı ve çevrebirimleri ile geri kalan tüm işlemleri kendisi yapacaktır.

Hız kontrolü yapılırken de sürücü iki yöntem kullanabilir; hız referansı ve sabit nokta tekniği. İlk yöntem tercih edilirse sisteme daha önceden verilen bir hız referansı baz alınarak buna göre motor ve uygulamanın hızı ayarlanabilir. Sabit nokta tekniğinde ise hem referans kabul edilecek noktaya hem de buna karşılık gelecek gerçek değere ihtiyaç duyulur. Belirtilen parametreler PID algoritması kullanılarak sürülür.

  

AC sürücü satın alınırken verimlilik neden önemlidir?

Sürdürülebilir Endüstri Politikası gereği Avrupa Birliği’nin Ekodizayn Direktifi (2009/125/EC) adında bir direktifi vardır. Bu direktif kapsamında kullanım sırasında enerji tüketimini etkileyen ürünleri, enerji kullanan, üreten, aktaran ya da ölçen ürünleri ve enerji tüketen diğer ürünleri, örneğin pencere, yalıtım malzemeleri veya tüketen bazı ürünleri kapsar. Sürdürülebilir kalkınma ilkesine odaklandığı için enerji/verimlilik en önemli kriteridir. Enerji verimlilik standartları gereği elektrik motoru kullanımında belirli standartlar vardır.

  • Standart verim – IE1
  • Yüksek verim – IE2
  • Premium verim – IE3
  • Süper Premium verim – IE4

Bu koşullar göz önüne alındığında 7,5 ile 375 kW arasında güç üreten m motorların kullanıldığı sistemlerde en az IE3 verimlilik kategorisine giren sürücüler tercih edilmesi gerekir. IE2 verimlilik seviyesine sahip motorlar ise sadece AC sürücülerle kullanılabilir.

Bir AC sürücünün kullanım ömrü ne kadardır? AC sürücülerin bakım periyotları ne olmalıdır?

Standart olarak herhangi bir cevap vermek zordur. Çünkü her elektronik komponentte olduğu gibi AC sürücülerin ömrü de sadece varsayım yapılarak bilinebilir. Üretici tarafından belirtilen şartlarda kullanıldığı taktirde ve gerekli bakımları düzenli olarak yapıldığı taktirde 15 yıla kadar kullanmak mümkün olabilir.

Bakım faaliyetleri için ekstra bir şeye ihtiyaç duymazlar. Herhangi bir elektronik cihaza uyguladığınız temizleme işlemlerini uygulamanız yeterli. Kullanım ömrünü uzatmak için uygun hava koşullarında, kuru ve temiz bir ortamda kullanmaya çalışın. Periyodik olarak soğutma biriminin temizliğini yaparak içeride oluşması muhtemel sıcak havayı dışarıya aktarmada problem yaşanmamasını sağlayabilirsiniz.

AC sürücü olası hatalardan nasıl korunabiliriz?

Normal şartlar altında çalıştığı zaman 10-15 sene arasında ömür biçilen AC sürücüler arıza durumunda yetkili ekip tarafından kontrol edilmesi gerekir. Elektriksel arızaları önleyebilmek adına sürücüler içerisinde kısa devre ve topraklama sorunları için koruma ekipmanları mevcuttur. Olası diğer problemleri engellemek için ise sürücü içerisine proses ile ilgili özel fonksiyon tanımlamaları yapılabilir.