2021 Yılında En Çok Okunan 5 Blog Yazımız

Bir yılı daha geride bırakırken 2021 yılında da blog sayfamızda birçok içeriğe yer verdik. Bu yazımızda da en çok okunan 5 içeriğimizi bir araya getirmek istedik. Keyifli okumalar!

1-Akıllı Makinelere Geçişte Göz Önünde Bulundurmanız Gereken 4 Adım

Makine imalatçıları için rekabet gücünü belirleyen en önemli unsurların başında kullandıkları teknoloji geliyor. Akıllı makine teknolojileri ile malzeme üretimi artıyor, ürün kalitesi iyileşiyor, çalışan ve makine emniyeti üst seviyeye çıkıyor, böylece genel operasyonel verimliliği artıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Akıllı Üretim Derneğine göre akıllı makine teknolojileri ile aşağıdaki faydaları sağlamak mümkün.

Devamını Oku

2-Doğru Güç Kaynağı Seçiminin Önemi

Güç kaynakları, elektrik ve otomasyon sistemlerinin çok büyük önem taşıyan bileşenlerinin başında gelmektedir. Bu bakımdan iyi seçilmiş olan bir güç kaynağı her daim stabil olarak çalışmalıdır. Çünkü bu durum sistemin çalışma ömrünü önemli ölçüde etkileyen faktörlerin başında gelmektedir. Bir sistemin tasarım işlemi gerçekleştirilirken, güç kaynakları yeteri kadar önemsenmeyebilir. Bu doğrultuda ucuz ve basit ürünler tercih edilebilmektedir.

Devamını Oku

3-Endüstriyel router Nedir?

Endüstriyel router (yönlendirici) birden çok ağı veya segmenti birbirine bağlayan bir network aygıtıdır. Endüstriyel yönlendirici, farklı ağlar veya segmentler arasındaki veri bilgilerini “çevirebilir”, böylece birbirlerinin verilerini “okuyabilirler”, bu da daha büyük bir ağ oluşturulmasını sağlar. Endüstriyel yönlendirici, internet’in ana düğüm cihazıdır. Endüstriyel yönlendiriciler, yönlendirme yoluyla verilerin iletilmesini belirler.

Devamını Oku

4-Modbus Endüstriyel Haberleşmede Bir Mihenk Taşı

Endüstriyel otomasyonda haberleşme ihtiyaçları büyük önem taşımaktadır. Özellikle bu ihtiyaçların karşılanması ve bilgi alışverişinin sağlanması endüstriyel otomasyon sistemlerinin yapısında önemli bir etken olmaktadır. Modbus, Modicon sistemleri tarafından geliştirilmiş bir iletişim protokolüdür. Basit bir ifadeyle elektronik cihazlar arasında seri hatlar üzerinden bilgi iletimi için kullanılan bir yöntemdir. Bilgi talep eden cihaza Modbus Master, bilgi veren cihazlara Modbus Slave adı verilir. Standart bir Modbus ağında, her biri 1 ila 247 arasında benzersiz bir Slave Adresine sahip bir Master ve 247’ye kadar Slave vardır.

Devamını Oku

5-RFID Sistemleri ve Kullanım Alanları

Son yıllarda dijtalleşme ile birlikte yaygınlaşan RFID, Radyo Frekanslı Tanımlama kelimesinin kısaltması olarak bilinmektedir. RFID bir anlamda canlıları ve nesneleri radyo dalgaları yardımı ile tanımlamaya imkan sağlayan bir teknolojidir. RFID uygulamalarında, bir canlıyı veya nesneyi tanımlamak için mikroçip içine kayıtlı halde bilgiler depolanır.  RFID sistemi, aldığı radyo dalgalarını dijital bilgilere dönüştürür, böylelikle alınan radyo dalgaları ile veriler bilgisayar ortamına aktarılabilir.

Devamını Oku