2020 Yılında En Çok Okunan 5 Blog Yazımız

2020 yılı her açıdan unutulmaz ve dünyamızı birçok açıdan değişim ve dönüşümün yaşandığı bir yıl olarak hafızalarda yer edinecek. Bizde bu zorlu yılda birçok teknik içeriğimizi blog sayfamızdan sizlerle buluşturduk.

5-Makine Öğrenmesi Nedir?

Makine Öğrenmesi – Machine Learning (ML) tanımlanacak olursa matematiksel ve istatistiksel işlemler ile veriler üzerinden çıkarımlar yaparak tahminlerde bulunan sistemlerin bilgisayarlar ile modellenmesine verilen addır. Yapay zeka biliminin bir alt dalı olarak geçer. İçerisinde birçok metot ve algoritma yapısı barındırır. Elinizde bulunan bir veri kümesi hakkında ilginç çıkarımlarda bulunmanıza yardımcı olacak algoritmalar oluşturur.

Devamı İçin Tıklayınız!

4-Teknolojinin Akıllı Hale Gelmesi Endüstri Dünyasını Nasıl Etkiliyor?

Akıllı fabrikaların yakın dönem içerisinde ekonomiye yaklaşık 1.5 trilyon dolar katkı yapacağı düşünülüyor. Endüstri 4.0 ile birlikte gelişen teknolojiler fabrika ortamında gerçeklemeye başlandı. Nesnelerin interneti kavramının endüstride kullanılan hali ise Nesnelerin Endüstriyel İnterneti (IIoT) olarak literatüre girdi. Üretim tekniklerinin de akıllanması ile artık akıllı fabrikalar ve akıllı üretim çok başka boyutlara geçti diyebiliriz.

Devamı İçin Tıklayınız!

3-Servo Motor Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Endüstriyel üretimde servo motorlar vazgeçilmezdir. Kapalı çevrim çalışma sistemine sahip oldukları için sağladıkları geri bildirim sayesinde sistemle sürekli iletişim halindedir. Aynı zamanda yüksek hız ve torka sahip servo motorlar, her türlü uygulamada kullanılabilirler. Ancak her servo motor direkt olarak her uygulamaya uygun değildir. Yapılacak işlem için kullanılacak servo motoru seçerken dikkat etmemiz gereken özellikler vardır. Bu yazımızda bunlara değineceğiz.

Devamı İçin Tıklayınız!

2-AC Sürücüler Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Soru ve Cevabı

Sistem tasarımı yapılırken kullanılacak olan cihazların en kötü koşullarda bile maksimum yük altında çalışması öngörülerek tasarım yapılır. Senaryo içerisinde kullanılacak olan motor, pompa, fan gibi uygulamalarda hızları belirlemek için de AC sürücüler tercih edilir. Çünkü verimliliği en üst düzeye çıkartmak için tam güç gerektirmeyen durumlar motorların hızlarını azaltmak önemli ölçüde enerji tasarrufu sağlatacaktır.

Devamı İçin Tıklayınız!

1-Makine İmalatçıları İçin IIoT ile Dijitalleşme

Makine üreticileri, IIoT ve yeni dijital teknolojiler sayesinde üretimlerini ve satış sonrası servislerini operasyonel destek ve bakım faaliyetlerine dahil ederek rekabet avantajını artırabilirler. Dijitalleşmeden faydalanmak isteyen OEM’ler öncelikle müşterilerle bağlantı kurmanın daha iyi yollarını bulması gerekiyor. Makinelerin uzaktan izlenmesini, sorun gidermesini ve tamir edilmesini sağlayan yaklaşımları benimseyen OEM bakım modelleri, tepkiselden öngörüye doğru evrilmektedir.

Devamı İçin Tıklayınız!